Hlavná obsah

Piękna tradycja dzielenia się światełkiem pokoju została dopełniona i w tym roku. 19 grudnia 2018 r. drużyna harcerska z Szkoły Podstawowej w Dydni przekazała na ręce Alicji Pocałuń Wójta Gminy Dydnia "Betlejemskie Światło Pokoju". Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Światło, które łączy”.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż harcerze otrzymują Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.