Hlavná obsah

Konferencja

W dniu 19 lutego 2019r. w Urzędzie Gminy Dydnia odbyła się konferencja „Uprawa winorośli na Ziemi Dydyńskiej szansą na rozwój”. Celem konferencji było poznanie podstawowych kwestii związanych z uprawą winorośli i produkcją wina, poznanie dotychczasowych doświadczeń z produkcją winorośli na terenie Gminy Dydnia, prezentacja możliwości rozwijania tego kierunku produkcji na terenie gminy, wymiana doświadczeń.

W przygotowanie konferencji zaangażowała się Gmina Dydnia, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Piwnice Półtorak.
W spotkaniu udział wzięło ok. 60 osób i byli to zarówno mieszkańcy gminy Dydnia, rolnicy oraz wójtowie sąsiednich gmin, które tak jak Dydnia mają charakter rolniczy. Wśród nich byli: Stanisław Żelaznowski – Wójt gminy Nozdrzec, Anna Hałas – Wójt gminy Sanok i Marek Bańkowski – Wójt gminy Bukowsko. Konferencję swą obecnością zaszczycili - Poseł na Sejm Piotr Uruski, Jacek Adamski – Wicestarosta Brzozowski, Robert Pieszczoch – Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzozowie na czele z Kierownikiem Tomaszem Bartnickim, który poprowadził szkolenie, Anna Chrupek – Kierownik Powiatowego Biura ARiMR w Brzozowie wraz z zastępcą Bożeną Paczkowską, Mateusz Kaczmarski z PWSZ w Sanoku oraz reprezentujące Stowarzyszenie LGD „Ziemia Brzozowska” w Brzozowie – Kierownik Justyna Kopera i Klaudia Najdecka.
Gości powitała Alicja Pocałuń – Wójt gminy Dydnia, a następnie omówiła potencjał rozwojowy gminy. W trakcie konferencji zaprezentowano następujące tematy:
- Rynek wina w Polsce, organizacja, definicje i statystyka - Piotr Stopczyński „Piwnice Półtorak";
- Doświadczenia z uprawy winorośli w Gminie Dydnia – Jakub Pocałuń, Piotr Stopczyński, Adam Szkoda;
- Możliwości oraz zasady wsparcia rozwoju gospodarstw rolnych z udziałem środków finansowych w ramach działań PROW 2014-2020, kalkulacje opłacalności – Robert   Pieszczoch Dyrektor PODR Boguchwała, PZDR Brzozów;
- Możliwości wykorzystania gruntów gminnych pod uprawy winorośli, zasady dzierżawy – Edyta Kuczma Urząd Gminy Dydnia;
- Płatności bezpośrednie w 2019 r. – Bożena Paczkowska Biuro Powiatowe ARiMR
Podsumowaniem konferencji była wizyta uczestników w  lokalnej winnicy – „Piwnice Półtorak".
Konferencji towarzyszyła prezentacja i degustacja produktów lokalnych, która stanowi wstęp do stworzenia marki lokalnej „Z Ziemi Dydyńskiej”.  
- Promocja rodzimych produktów oraz działania wspierające dla rolników i przedsiębiorców z branży turystycznej i przetwórczej, inwestujących na terenie Gminy Dydnia  są elementami budowania ekoinnowacyjnego Regionu i wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje dział: VIII. Przetwórstwo płodów rolnych i produktów zwierzęcych. Cieszę się, że coraz częściej doceniamy wszystko co naturalne i mało przetworzone – chleb na zakwasie naturalnym z masłem, proziaki, ser, mleko, a nawet suszone jabłka. Obserwuję zachwyt tym, co kiedyś było „naszym chlebem powszednim”… Dobrze, że wracamy „do korzeni”… Produkty prosto z gospodarstwa są zdrowe, smaczne i warto, po nie sięgać…  Warto pochylić się nad tematem i wspierać organizację rynku sprzedaży takich produktów, ponieważ będzie to potencjalne źródło dochodu dla mieszkańców. Konferencja „Uprawa winorośli na Ziemi Dydyńskiej szansą na rozwój” pokazała, że jest spore zainteresowanie tematyką ożywienia gospodarczego Gminy Dydnia – podsumowała Alicja Pocałuń.

Prezentacja "Ziemia Dydyńska – potencjał rozwojowy"

Prezentacja "Możliwości wykorzystania gruntów gminnych pod uprawy winorośli – zasady dzierżawy"

Prezentacja "Restrukturyzacja małych gospodarstw”

Prezentacja "RYNEK WINA W POLSCE ORGANIZACJA, DEFINICJE I STATYSTYKA"

Prezentacja "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”

Prezentacja "Zmiany w przepisach dotyczących płatności bezpośrednich oraz płatności ONW”

Prezentacja "Rynek wina w Polsce”

Kosztorys założenia winnicy

 

0
0
0
s2sdefault