Hlavná obsah

 

Tworzenie bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej to tradycja odziedziczona po naszych przodkach. To jest właśnie ten element naszej kultury, który łączy nas z naszymi poprzednikami, który przetrwał do dziś i wciąż jest tak pięknie i żywo kultywowany.

Zioła w naszej kulturze, zwyczajach, obrzędach i codziennym życiu obecne są od zawsze. To wielowiekowa tradycja, wynikająca częściowo ze stylu życia w zgodzie z przyrodą i jej naturalnym rytmem, kultury odziedziczonej po naszych przodkach, a także obrzędowości kościelnej. Wszystkie te części składowe wzajemie się splatają i wspólnie tworzą jedną całość. Sierpień na wsi jest miesiącem zbioru plonów, owoce, warzywa, zioła – wszystko dojrzewa, rolnicy i sadownicy widzą efekt swojej całorocznej ciężkiej pracy. W obrzędowości kościelnej ten naturalny rytm natury i kultury ludzkiej wieńczony jest świętami, takimi jak np. Święto Matki Boskiej Zielnej czy Dożynki.

Zioła i ogólnie rośliny są w życiu ludzi niezwykle ważne. Z jednej strony są źródłem pożywienia, a z drugiej posiadają wiele naturalnych właściwości leczniczych. Dawniej wiedza na temat leczniczych właściwości roślin była powszechnie znana i  wykorzystywana, szczególnie na wsiach. Wierzono również w to, że poprzez poświęcenie ziół w kościele zyskują one szczególną moc.

Do tworzenia bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej wykorzystuje się zarówno rośliny uprawne, ogrodowe oraz dziko rosnące. Pośród roślin powszechnie wykorzystywanych do bukietów znajdują się między innymi wrotycz, krwawnik, dziurawiec, nawłoć, mięta, bylica, leszczyna, kalina, nabite na patyczek jabłka, niekiedy korzenie marchwi, koper ogrodowy, pszenica, owies, czy żyto.

Po przyjściu z kościoła poświęcone rośliny wykorzystywano na różne sposoby, zgodnie z tym jakie właściwości zyskiwały po poświęceniu. Jabłka wyjmowano z bukietu i krojono na kawałki, następnie dzielono pomiędzy wszystkich domowników. Zjedzony kawałeczek święconego jabłka miał chronić przed chorobami gardła. Z poświęconych bukietów wykruszano ziarna zbóż, a później łączono je z ziarnem przeznaczonym na zasiew, co miało sprawić, że plony będą obfite. Zioła z poświęconych bukietów dodawano różnież zwierzętom do paszy, aby zapewnić im zdrowie.

0
0
0
s2sdefault