Hlavná obsah

"Świat to wielka uczta zostawiona przez Dobrego Boga”. Słowami Kard. Stefana Wyszyńskiego Dyrektor Zespołu Szkół w Dydni Iwona Pocałuń dokonała otwarcia sesji  naukowej pn."Związki Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Podkarpaciem" zorganizowanej w ramach konferencji "Soli Deo - Dziedzictwo Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

Konferencja została zorganizowana przez Wójta Gminy Dydnia, Zespół Szkół w Dydni oraz Stowarzyszenie ,,Razem dla Rozwoju Szkoły” w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. prof. Józefa Mandziuka. Odbyła się 12 lipca 2015 r. w jednym z pięknych i wyjątkowych miejsc tego świata – w sercu – w centrum położonej nad Sanem Gminy Dydnia. Nie bez znaczenia jest tez lokalizacja spotkania – Zespół Szkół. Gimnazjum wchodzące w skład Zespołu Szkół w Dydni od pięciu lat nosi imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnością swoją konferencję zaszczycili m.in.: Dostojny Jubilat ks. prof. dr hab. Józef Mandziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dorota Chilik, Wójt Gminy  Dydnia Jerzy F. Adamski, Zastępca Wójta Stanisław Pałys, Sekretarz Gminy Beata Czerkies, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul, Radni Gminy Dydnia, prof. dr hab. Andrzej Sobkowiak – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. Gustaw Ostasz z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Andrzej Gazda, ks. dr hab. prof. UR Andrzej Garbarz, generał Fryderyk Czekaj, Ewa Antos – Siostra Ks. Jubilata, Alicja Pocałuń – Prezes Stowarzyszenia ,,Razem dla Rozwoju Szkoły”.
W konferencji uczestniczyli też doktoranci, przyjaciele Ks. Jubilata, dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Dydnia, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Dydni, rodzice, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń oraz Przyjaciele Szkoły.
Na program konferencji złożyły się wystąpienia zaproszonych gości – prelegentów, którzy wygłosili tematyczne referaty.
Jako pierwszy głos zabrał Bogdan Adamski – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, który przedstawił prezentację pt. ,,Internowanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy na Podkarpaciu”.
Następnie Katarzyna Kyc z Oddziałowego Biura  Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie ukazała ,,Wspólne drogi Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego i Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”.
Z kolei Dorota Chilik – Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Przewodnicząca Komisji Współpracy z zagranicą, Członkini Komisji Rozwoju Regionalnego omówiła ,,Wizytę Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sanktuarium w Starej Wsi”.
Na zakończenie Jerzy F. Adamski – Wójt Gminy Dydnia, Historyk, Samorządowiec, Krajoznawca, Bibliofil, Autor i Redaktor kilkudziesięciu publikacji, popularyzator historii i kultury regionu Podkarpacia przedstawił działalność Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dorobek naukowy Ks. prof. Józefa Mandziuka.
Kolejnym punktem konferencji była uroczysta Msza Św. z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa Ks. prof. Józefa Mandziuka odprawiona w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła i Św. Anny w Dydni.
Najświętszą ofiarę celebrował Dostojny Jubilat przy współudziale zaproszonych księży oraz proboszcza parafii Dydnia Ks. Prałata Adama Drewniaka. Homilię wygłosił Ks. prof. UR Andrzej Garbarz, który przedstawił niezwykłą postać Ks. prof. oraz Jego dokonania naukowe. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewnił Sanocki Chór Kameralny pod dyrekcją Elżbiety Przystasz. Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Dostojny Jubilat. Podziękował za serdeczne przyjęcie na Ziemi Dydyńskiej przez ludzi, z którymi wiążą Go szczere więzy przyjaźni oraz udzielił wszystkim kapłańskiego błogosławieństwa.
Gratulacje i życzenia Ks. Jubilatowi złożyli m.in. Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, Dziekan Wydziału Marketingu i Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, mjr Piotr Stępniak szef Wydziału Administracyjnego 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie oraz ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego .
Po Mszy Świętej Ks. Profesor zaprosił uczestników uroczystości na agapę do Zespołu Szkół w Dydni. Wszyscy obecni otrzymali od Jubilata pamiątki Złotego Jubileuszu Kapłaństwa oraz wybrany tom Jego dzieła.

Zofia Morajko

 

VIVAT JÓZEF MANDZIUK!


Piękny prezent na 50 – lecie kapłaństwa sprawił sobie, a przy okazji czytelnikom, ks. prof. Józef Mandziuk, wybitny historyk kościoła. Tuż przed jego złotym jubileuszem kapłaństwa Oficyna Wydawniczo – Poligraficzna ,,Adam” opublikowała ostatni – czwarty tom (część druga) – jego monumentalnej serii ,,Historia Kościoła katolickiego na Śląsku”. Synteza, którą nazywam na swój prywatny użytek ,,Silesia sacra”, to jest na pewno jego ,,opus vitae”.
Ks. prof. Mandziuk to typowy przykład wielu polskich losów, powiązanych z powojenną historią Dolnego Śląska, Urodził się w powiecie stanisławowskim (dzisiejsza Ukraina), straciwszy ojca podczas II wojny światowej, po 1945 r. wraz z wielką rzeszą Polaków, którym odebrano małą Ojczyznę, znalazł się na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Kościołowi na Dolnym Śląsku oddał swój talent, kapłaństwo i pracę historyka.
Jest faktem znamiennym, że święceń kapłańskich 27 czerwca  1965 r. udzielił mu bp prof. Wincenty Urban, historyk Kościoła. To tak, jakby historyk namaścił przyszłego dziejopisa.
Józefa poznałem podczas studiów z historii Kościoła na warszawskiej ATK, kiedy on akurat robił doktorat i wiadomo było, że poświęci się nauce. Potem nasze drogi rozeszły się. Józef został wykładowcą i oddał się badaniom naukowym, ale wiedziałem o jego dokonaniach, dzięki którym umacniał swoją pozycję wśród historyków Kościoła. Dochodziły mnie także słuchy, że jest w gronie ,,episcopabilis”, co mnie cieszyło, bo Józef – oprócz walorów intelektualnych – jest człowiekiem niezwykle kontaktowym, bezpośrednim, miłym i lubiącym ludzi, a więc ma cechy, które winny charakteryzować każdego biskupa.
Ks. prof. Mandziuk hierarchą nie został, na czym zyskała nauka, bo dzięki temu nie tylko archidiecezja wrocławska, ale w ogóle Kościół na Śląsku otrzymał opracowanie syntetyczne, obejmujące okres ponad 1000 lat. A jest to okres fascynujący, gdzie przez wiele wieków przenikały się wpływy polskie, niebieckie i czeskie po 1517 r. Kościół katolicki musiał się konfrontować z nurtem reformacyjnym chrześcijaństwa, zaś po roku 1945 – znosił prześladowania reżimu komunistycznego.
Ostatni tom jest tym bardziej interesujący, że opisuje fakty powojenne, aż do naszych czasów (1956-2014), które ludzie starszego i średniego pokolenia  mogą konfrontować z własną pamięcią. Jest to okres utrwalania struktur kościelnych na Śląsku, wrednego szykanowania ludzi Kościoła, w pierwszym rzędzie hierarchów, przez władzę, która miała czelność mienić się ludową, czas milenium, posługi pasterskiej wybitnych hierarchów – kard. Bolesława Kominka (głównego autora słynnego Orędzia biskupów polskich do niemieckich) i kard. Henryka Gulbinowicza, współpracy Kościoła z ,,Solidarnością”, wreszcie dwóch wizyt Jana Pawła II (1983,1997), z których ostatnia miała związek z Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym we Wrocławiu.
Walorem prac ks. prof. Józefa Mandziuka jest to, że nie czyta się ich jako działa naukowe, ale jako książki historyczne, w ciekawy sposób opowiadające o dziejach Kościoła. Opowiadaj nam, Józefie, o tych dziejach jeszcze przez długie lata.


GRZEGORZ POLAK
Dziennikarz katolicki, działacz,
ekumeniczny, popularyzator nauczania
papieskiego, człowiek zespołu
scenariuszowego Muzeum Jana Pawła II i
Prymasa Wyszyńskiego, laureat Nagrody
TOTUS (2007)
,Niedziela” 12 VII 2015, nr 28, s.35.

0
0
0
s2sdefault