Hlavná obsah

W dniu 25 maja 2016 r. Gimnazjum w Dydni obchodziło Święto Patrona Szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Dydni  odprawioną przez Ks. Artura Dyrdę. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice, nauczyciele czynni i emerytowani Zespołu Szkół w Dydni oraz zaproszeni goście.

Druga część obchodów Dnia Patrona miała miejsce w budynku szkoły. Rozpoczęła ją Dyrektor Zespołu Szkół w Dydni Iwona Pocałuń słowami Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „To, co jest teraz, nie da się porównać z tym, co nas czeka… .Wewnętrzna praca nad sobą podobna jest niekiedy do okrutnego skwaru spadającego na nasze głowy, który może nas porazić, wysuszyć, umęczyć i odebrać wszystkie siły. Jednakże trudy te są niczym w porównaniu z przyszłą chwałą”
Wskazała najważniejsze działania wpisane w program wychowawczy szkoły oparty na ponadczasowym dziele , jakim jest „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Następnie młodzież gimnazjum przedstawiła program artystyczny, którego mottem stały się słowa  Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Trzeba iść w przyszłość, nie zapominając o przeszłości”. W  montażu słowno – muzycznym odniosła się do ważnych wydarzeń historycznych, które tegorocznemu Świętu Patrona nadają wyjątkowy charakter. To m.in: 1050. rocznica Chrztu Polski, 360. rocznica złożenia ślubów Jana Kazimierza, 60. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu, 35. rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Fakty te uczniowie w sposób szczególny powiązali z Postacią i nauczaniem Patrona.
Od czasu nadania imienia szkoła realizuje kolejne punkty „Społecznej Krucjaty Miłości”. W tym roku praca wychowawcza skupiła się wokół zapisu: „Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody”. Przesłanie zawarte w tym punkcie znalazło odzwierciedlenie w pracach konkursu popularyzującego Postać i nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Swoje, często bogate przemyślenia uczniowie przedstawiali w formie literackiej (wiersze, rozprawki), plastycznej (plakaty) i prezentacji multimedialnych. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe dotyczące Postaci.
Witając zebranych, Dyrektor Zespołu Szkół w Dydni Iwona Pocałuń  powróciła do Gminnych Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w dniu 16.05.2016 r., w których społeczność szkoły brała aktywny udział.  Podziękowała Posłowi Bogdanowi Rzońcy za przekazanie okolicznościowego adresu oraz ufundowanie nagród na konkurs fotograficzny „Ślady chrześcijaństwa w mojej okolicy”. Odtworzono także wystąpienie Posła, który podczas obrad Sejmu w dniu 14.07.2015 r. informował Wysoką Izbę o zorganizowanej  w Zespole Szkół w Dydni konferencji naukowej „Związki Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Podkarpaciem”. To wielki zaszczyt i wyróżnienie, że o naszej szkole i działaniach przez nią podejmowanych mówi się w sali sejmowej.
Doceniając działania popularyzujące naszą szkołę, Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Dydni przyznała Posłowi Bogdanowi Rzońcy tytuł i statuetkę „Przyjaciel Szkoły”, którą Dyrektor Szkoły wraz z Wójtem Gminy Dydnia oraz Wicekuratorem Oświaty wręczyła Posłowi podczas uroczystości. Takim wyróżnieniem uhonorowano również Senator RP Alicję Zając.
W swoim wystąpieniu Poseł Bogdan Rzońca odniósł się do Postaci Patrona , podkreślając Jego wyjątkowość. Z uznaniem wypowiadał się o działaniach szkoły, twierdząc że takie wychowanie młodzieży gwarantuje Ojczyźnie dobrą przyszłość Natomiast Wicekurator Stanisław Fundakowski gratulował szkole postawy młodzieży, zaś Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski zwrócił uwagę na strój galowy uczniów, co podkreśliło rangę uroczystości.
Dziękując gościom za wystąpienia, Dyrektor Iwona Pocałuń powiedziała, że słowa uznania skierowane pod adresem nauczycieli i uczniów utwierdzają w słuszności podejmowanych działań oraz właściwie realizowanej  pracy wychowawczej  szkoły.
Dyrektor złożyła podziękowanie uczestnikom uroczystości oraz wszystkim, którzy w jej przygotowanie wnieśli swój wkład: nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji, Radzie Rodziców, uczniom. Na zakończenie spotkania młodzież wręczyła zaproszonym Gościom pamiątkowe „kartki prymasowskie”. Coroczne Święto Patrona zbiega  się z Dniem Matki. Z tej okazji uczniowie złożyli serdeczne życzenia swoim Mamom.

Zofia Morajko