Hlavná obsah

18 czerwca 2016 r. zorganizowany został w Krzemiennej Gmina Dydnia VII Rajd Rowerowy ,,Błękitną Wstęgą Sanu”. Organizatorami tegorocznego rajdu byli: Starostwo Powiatowe w Brzozowie, Wójt Gminy Dydnia, MOSiR Brzozów, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Brzozowie, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Rzeszowie oraz Właściciele Zajazdu u ,,Schabińskiej‘’ w Krzemiennej.

Na starcie tegorocznego rajdu stanęło 14 drużyn liczących od 2 do 6 osób i jak dotychczas była to największa liczba drużyn startujących w tym rajdzie od początku jego istnienia. Widać, zatem, że ta impreza turystyczno-rekreacyjna cieszy się coraz to większą popularnością tak na terenie naszej gminy jak i w powiecie brzozowskim.
Na szczególne podkreślenie zasługuje jednak fakt, że po raz pierwszy tylko z Niebocka startowało aż 3 drużyny: ,,Spirit”, ,, Żylak” i ,, JERT”. Oprócz wymienionych naszą gminę reprezentowały także: ,, HEMAR” z Dydni  i ,,SERAFIN TEAM” z Krzemiennej. Poza wymienionymi udział w naszym rajdzie wzięły takie drużyny jak: ,, Qatro Estrellas” (cztery gwiazdeczki), ,, Fiołki”,  ,,MOSiR” i ,,MTB” z Brzozowa oraz ,, Z i B” i ,,Sama Rama” z Bliznego  a także ,, SPRYCHA” i ,, 0 PUNKTÓW” z Grabownicy.
Rajd otworzył Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Brzozowie Lesław Gierlach. Następnie starszy aspirant sztabowy Pan Kazimierz Barański przypomniał uczestnikom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i uświadomił potrzebę zachowania szczególnej ostrożności podczas wykonywania różnych manewrów w trakcie jazdy. Następnie organizator rajdu Henryk Dąbrowiecki przypomniał krótko regulamin imprezy jak i przebieg dwóch tras rajdowych: krótszej 17-km i trudniejszej 32 km.
Wszystkie zespoły rajdowe w trakcie jazdy musiały meldować się na czterech punktach kontrolnych, na których poddawane były sprawdzianom i próbom sprawnościowym, dzięki czemu zdobywały punkty na podstawie, których ustalona została ostateczna kolejność zajętych miejsc. Na pierwszym punkcie kontrolnym przeprowadzony został test wiedzy o „Gminie Dydnia”, na drugim sprawdzono wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach. Ostateczna kolejność ustalona na podstawie zdobytych punktów przedstawia się następująco:
1. ,,HEMAR” Dydnia , 42 pkt miejsce  I, Dydnia
2. ,,Quatro Estrellas”, 39 pkt miejsce II, Brzozów
3. ,,Syk-Gum”, 39 pkt miejsce II, Brzozów
4. ,,Serafin Team”, 37 pkt miejsce III, Krzemienna
5. ,,Fiołki”, 37 pkt miejsce III, Brzozów
6. ,,Spirit”, 36 pkt miejsce IV, Niebocko
7. ,,ZiB’’, 35 pkt miejsce V, Blizne
8. ,,MOSiR”, 34 pkt miejsce VI, Brzozów
9.  ,,Żylak’’, 33 pkt miejsce VII, Niebocko
10.  ,, JERT”, 33 pkt miejsce VII, Niebocko
11.  ,,MTB”, 32 pkt miejsce VIII, Brzozów
12.  ,,Sprycha”, 31 pkt miejsce IX, Grabownica
13.  ,,Sama –Rama”, 26 pkt miejsce XI, Blizne
14.  ,,0 punktów”, 25 pkt miejsce XI, Grabownica

Podczas trwania rajdu przybyli do nas goście honorowi w osobach: Pana Janusza Draguły - Wicestarosty Brzozowskiego, Pana Jerzego F. Adamskiego – Wójta Gminy Dydnia, którzy w towarzystwie Dyrektora MOSiRu Brzozów Pana Bogdana Dydko i Przewodniczącego PZ LZS w Brzozowie Pana Lesława Gierlacha wręczali wszystkim uczestnikom rajdu puchary, statuetki, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Organizatorzy rajdu pragną w sposób szczególny podziękować wszystkim sponsorom, fundatorom nagród i upominków, a także właścicielom ,,Zajazdu u Schabińskiej” w Krzemiennej za udostępnienie ośrodka rekreacyjnego na potrzeby rajdu. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Jerzego F. Adamskiego - Wójta Gminy Dydnia za ufundowanie cennych nagród dla wszystkich drużyn reprezentujących naszą gminę.
Organizatorzy mają nadzieję, że piękne krajobrazy, dobra organizacja, smaczny poczęstunek i wspaniałe humory uczestników rajdu przyczynią się do dalszej popularyzacji tej imprezy w latach przyszłych.

Henryk Dąbrowiecki

fot. K. Barański, T. Żaczek