Hlavná obsah

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Dzieci Gór i Dolin” wpisuje się do grupy najpopularniejszych i największych wydarzeń kulturalnych w regionie. W tym roku mieliśmy już dwunastą edycję tej imprezy, a do udziału w niej zaproszenie przyjęło osiem ludowych zespołów pieśni i tańca z bliższych i dalszych regionów Europy. 

I tak w dniach 25-26 czerwca br. gościliśmy na terenie Gminy Dydnia, w miejscowości Niebocko, około 300 młodych artystów reprezentujących następujące zespoły i kraje:
- DÚBRAVIENKA  -Prešov – Słowacja,
- SERPANOK - Lwów- Ukraina,
- FESVEBI - Ozurgeti- Gruzja,
- IGRIKA  -Zugdidi – Gruzja,
- UGNELE - Wilno – Litwa,
- SOKOLANIE - Pilzno – Polska,
- HALICZ - Ropczyce – Polska,
- KALINA - Niebocko – Polska.
Prezentacja większości zespołów miała miejsce na terenie stadionu sportowego w Niebocku już w sobotni wieczór 25 czerwca. Utalentowana tanecznie młodzież mogła po raz pierwszy pokazać zebranej publiczności pojedyncze oryginalne  choreografie taneczne, charakterystyczne dla swoich krajów i regionów.
Jednak kulminacja imprezy miała miejsce dopiero na drugi dzień, w niedzielę 26 czerwca. Najpierw, przed południem, młodzi artyści zgromadzili się na Mszy Św. sprawowanej przez ks. Edwarda Stępnia i ks. Bogdana Ciska, którzy tradycyjnie powitali przybyłych z różnych stron świata gości w ich ojczystych językach.
Po południu, o godzinie 15.00, po ponownej uroczystej prezentacji już wszystkich ośmiu zespołów i efektownym przemarszu barwnego korowodu tancerzy, nastąpiło symboliczne otwarcie festiwalu przez gospodarza Gminy Dydnia - Wójta Jerzego F. Adamskiego. A potem licznie zebrana publiczność mogła już tylko cieszyć oczy znakomitym pokazem folklorystycznego bogactwa, prawdziwą erupcją tańca i muzyki, połączoną z młodzieńczą radością i energią. Poziom artystyczny występów był bardzo wysoki, do czego pewnie już zobowiązuje dwunastoletnia tradycja imprezy. Idea ocalania od zapomnienia ludowej kultury muzycznej i tanecznej oraz poznawanie folkloru innych narodów to chyba najważniejsze cele tej corocznej imprezy w Niebocku. Sądzić więc można, że i tym razem udało się te cele w pełni osiągnąć, bo po zakończeniu występów każdy, kto tam był, czuł i satysfakcję i dumę, a jednocześnie też nieco żalu, że następne takie spotkanie dopiero za rok.
Zakończenie festiwalu zostało zwieńczone wręczaniem cennych nagród rzeczowych i podziękowań. Reprezentacje poszczególnych zespołów odbierały je z rąk Wicestarosty Powiatu Brzozowskiego Janusza Draguły, Wójta Gminy Dydnia Jerzego F. Adamskiego oraz dyrektora GOKBPiW-u w Dydni - Jacka Adamskiego.
Festiwal zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia. Został on dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego, Powiatu Brzozowskiego i Budżetu Gminy Dydnia. Patronat honorowy nad imprezą pełnił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Poseł na Sejm RP Piotr Uruski.

(J.R.-Ż.)

fot. J. Rajtar-Żaczek, T. Żaczek

0
0
0
s2sdefault