Hlavná obsah

W dniach od 1 do 3 lipca 2016 r. w gospodarstwie rybacko-agroturystycznym w Jabłonicy Ruskiej trwały III Podkarpackie Spotkania Lirników w Dolinie Sanu.

W programie były między innymi „Pieśni jeszcze nie zapomniane”, czyli jedyne w swoim rodzaju „Warsztaty u Mistrza” Stanisława Wyżykowskiego (90 lat), które prowadził wspólnie z Maciejem Batorem; prelekcja dr. Bartosza Gałązki „Pieśń dziadowska na Podkarpaciu – próba syntezy”; warsztaty instrumentalne prowadzone przez Macieja Harnę i Stanisława Nogaja.
Honorowy patronat nad spotkaniem objął Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, który spotkał się z lirnikami w Jabłonicy Ruskiej w dniu 2 lipca 2016 r.
Na zakończenie, w niedzielne popołudnie, w kościele parafialnym w Dydni, po mszy św. w której uczestniczyli także lirnicy, uczestnicy warsztatów dali koncert dla lokalnej społeczności. Koncert nosił imię pieśni dziadowskiej  „Jedzie, jedzie Pan”. Mieliśmy okazję wysłuchać między innymi pieśni „O świętym Mikołaju biskupie” ( z XIV wieku), „Jedzie, jedzie Pan” w wykonaniu Mistrza Wyżykowskiego, utwory muzyczne, stare i współczesne, zagrane i zaśpiewane przez grupę Macieja Harny,  śpiewkę „O Madeju rozbójniku” zagraną przez Macieja Batora a zaśpiewaną wspólnie ze Stanisławem Wyżykowskim, „Pieśń o  Józefie” w wykonaniu  lirników  z grupy Harny.
W grupie lirników oprócz Mistrza Wyżykowskiego z Haczowa (obecnie z Krosna), który lirę korbową przywrócił do życia i spopularyzował ten zapomniany instrument z dawnych wieków (wykonał ponad 60 lir) i jego ucznia Stanisława Nogaja ze Starej Wsi, działa Marta Sobota z Haczowa, nauczycielka muzyki miejscowego Gimnazjum.
Koordynatorem spotkania była Barbara Bator z Zespołu Muzyki Dawnej „Vox Angeli” z Rzeszowa, inicjatorka corocznych spotkań miłośników liry korbowej.

fot. S. Pytlowany