Hlavná obsah

14 sierpnia w ramach projektu „Międzypokoleniowe Spotkanie z kulturą” grupa pięćdziesięciu mieszkańców sołectwa Końskie jak  również z sąsiednich miejscowości  terenu gminy Dydnia odbyli podróż do urokliwej miejscowości jaką jest Kazimierz Dolny.

Miasteczko jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i pięknie położonych miejsc w Polsce. Posiada ogromną ilość obiektów zabytkowych o czym przekonaliśmy się na własne  oczy. Podróż rozpoczęliśmy bardzo wcześnie aby po blisko pięciu godzinach dotrzeć na miejsce. Zwiedzanie Kazimierza Dolnego zaczęliśmy od  Mszy Świętej w Kościele Farnym,( pierwsza informacja o istnieniu parafii pochodzi z 1325 roku). Po zakończeniu eucharystii spotkaliśmy się z panią przewodnik Łucją Wasilewską która w sposób oryginalny i ciekawy przybliżyła  nam historię  miasta i oprowadziła nas po najcenniejszych jego zakątkach. Zwiedziliśmy Zamek który z rozkazu Kazimierza Wielkiego został wzniesiony w połowie XIV w. Z czasów średniowiecza pochodzi  Kamienna Wieża zwana Basztą-która  prawdopodobnie stanowi pozostałość pierwotnego zamku. Góra Trzech Krzyży-nawiązujące do Golgoty krzyże postawiono w 1708 roku. Miały one upamiętniać liczne ofiary zarazy morowej (cholery),która miała miejsce na tych terenach. Góra Trzech Krzyży to miejsce z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na Kazimierz Dolny. Rynek to tętniące serce Kazimierza Dolnego ,to tutaj gromadzą się mieszkańcy, turyści i artyści .Piękna zabudowa i ciekawe detale sprawiają że chce się tutaj przebywać. Zwiedziliśmy również wiele innych pięknych miejsc. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania tego wspaniałego miasteczka, chwile tu spędzone będą na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury +  Inicjatywy Lokalne 2016. Pragniemy podziękować również instytucjom i osobom dzięki którym mogliśmy zwiedzić to piękne miasto na Wisłą a bez ich pomocy było by to niemożliwe a są to: Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni
Stowarzyszenie Rozwoju wsi Końskie, Usługi Transportowo-Turystyczne Ryszard Niemiec, Usługi Przewodnickie – Łucja Wasilewska.

Andrzej Orłowski