Hlavná obsah

Wójt Gminy Raciechowice Marek Gabzdyl przekazał na ręce Wójta Gminy Dydnia pamiątkowe zdjęcie z pozdrowieniami dla Mieszkańców Gminy Dydnia od Rafała Majki brązowego medalisty Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Gmina Raciechowice – której mieszkańcem jest Rafał Majka - jest gminą partnerską Gminy Dydnia. W ramach tej współpracy gminy zobowiązują się podejmować działania służące wspieraniu wymiany doświadczeń w zakresie kultury, oświaty, sportu i turystyki oraz historii i tradycji społeczności lokalnych a także współpracować w kwestiach związanych z przygotowaniem i promowaniem wzajemnych wizyt dzieci i młodzieży.

Rafał Majka (ur. 12 września 1989 w Zegartowicach, Gmina Raciechowice) – najlepszy polski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej drużyny Tinkoff. Czterokrotny uczestnik Vuelta a España (2011, 2012, 2013, 2015). Najlepszy wynik zanotował w 2015 roku. Podczas startu w Vuelcie zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Wcześniej zajął 7. miejsce w Giro d’Italia (przez 7 etapów jadąc w białej koszulce lidera klasyfikacji młodzieżowej) i 4. w Tour de Pologne, jadąc przez trzy etapy w koszulce lidera klasyfikacji generalnej. W październiku 2013 zajął 2. miejsce w prestiżowym wyścigu klasycznym Mediolan-Turyn, przegrywając jedynie z Włochem Diego Ulissim oraz 3. miejsce w Giro di Lombardia, przedostatnim wyścigu sezonu w najwyższej kategorii wyścigów UCI World Tour 2013. 19 lipca 2014 jako drugi Polak w historii wygrał etap Tour de France, cztery dni później, podczas 17. etapu, powtórzył to osiągnięcie.

24 lipca, jako pierwszy polski kolarz w historii, zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji górskiej Tour de France 2014. Jednocześnie jest to pierwsze zwycięstwo polskiego kolarza w jakiejkolwiek klasyfikacji Tour de France w historii.
7 sierpnia 2014 roku wygrał 5. etap Tour de Pologne z Zakopanego do Štrbskiego Plesa na Słowacji. Następnego dnia powtórzył to osiągnięcie wygrywając etap z Termy Bukowiny do Bukowiny Tatrzańskiej i został liderem. 9 sierpnia 2014 został zwycięzcą całego wyścigu.
15 lipca 2015 roku wygrał 11. etap Tour de France z Pau do Cauterets-Vallée de Saint-Savin. W tym samym roku jako pierwszy Polak w historii stanął na podium wyścigu Vuelta a España zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.
24 lipca 2016 roku po raz drugi został zwycięzcą klasyfikacji górskiej w Tour de France.
6 sierpnia 2016 roku zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

W imieniu Mieszkańców Gminy Dydnia gratuluję Panu Rafałowi zdobycia medalu na Igrzyskach Olimpijskich oraz dziękuję za piękne pozdrowienia z nadzieją na osobiste spotkanie w Gminie Dydnia.