Hlavná obsah

"Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki wznosi się ku kontemplacji prawdy"

Te słowa dobitnie odzwierciedlają postawę Patrona Gimnazjum w Niebocku - Świętego Jana Kantego, ponieważ taki Jego obraz zachował się do dziś w ludzkiej pamięci. Święty profesor nauczał bowiem nie tylko z wysokości uniwersyteckiej katedry czy kościelnej ambony, lecz przede wszystkim pozostawał wierny Ewangelii na co dzień i rozsiewał ziarna mądrości mocą swojego świadectwa.

20 października to dzień, kiedy w liturgii kościoła wspomina się właśnie tego wielkiego świętego. Dla uczniów gimnazjum w Niebocku był to również wyjątkowy dzień. Rozpoczął się on uroczystą Mszą Świętą w miejscowym Kościele, w której uczestniczyli uczniowie z reprezentacją sztandarową, rodzice, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście. Słowo Boże wygłosił ksiądz rekolekcjonista Jacek Michno a grupa muzyczna pod kierownictwem p. Jadwiga Rajtar-Żaczek śpiewem uświetniła Eucharystię.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w szkole. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru, odśpiewaniem hymnu oraz przywitaniem przez dyrektora szkoły panią Bożenę Chorążak przybyłych gości. A zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt Gminy Dydnia pan Jerzy F.Adamski, dyrektorzy szkół naszej gminy: pani Iwona Pocałuń, pani Małgorzata Zarzyka-Cipora, pani Zofia Haduch, dyr. GOK-u pan Jacek Adamski, radni wsi Niebocko: pan Grzegorz Rachwał oraz pan Ryszard Kopczyk, nauczyciele emeryci: pani Helena Sąsiadek, pani Jadwiga Adamska, pan Andrzej Zajdel, Rada Rodziców z przewodniczącą panią Beatą Sąsiadek na czele oraz pani Jadwiga Czernich.
Następnie pani dyrektor zaprosiła  do obejrzenia okolicznościowej części artystycznej. Wykonały ją uczennice z II klasy gimnazjum. Po krótkim przybliżeniu postaci Patrona - Św. Jana Kantego oraz odśpiewaniu hymnu na cześć Świętego przez szkolny chór "Triola" prowadzony w naszej szkole przez panią Jolantę Irzyk, aktorzy przedstawili scenkę mówiąca o tym, że świętość nie jest zarezerwowana dla wyjątkowych ludzi. Każdy z nas ma szansę ją osiągnąć. Wprawdzie nie przychodzi ona z łatwością, (bo trzeba posiąść sztukę ciągłego wybierania dobra i rezygnacji z pokus, które każdego dnia czyhają na nas), ale nie jest też poza naszym zasięgiem. Wszyscy zebrani podziękowali wspaniałym aktorom gromkimi brawami. Przygotowaniem części artystycznej zajęły się panie: Jolanta Irzyk oraz Małgorzata Adamska. Przepiękną dekorację stworzyli pani Halina Żak-Ruszel oraz pan Piotr Ruszel, który również czuwał nad stroną techniczną przedstawienia.
W tym dniu ważnym akcentem stał się również moment ślubowania uczniów I klasy gimnazjum, którzy od tej chwili zostali przyjęci do społeczności szkolnej jako pełnoprawni gimnazjaliści. Jak co roku, nowi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o swoim patronie, który przygotowała pani Beata Holik. Wyłoniono spośród nich najlepszych:
I miejsce - Justyna Nowak
II miejsce - Maria Rachwalska
III miejsce - Izabela Adamska
Otrzymali oni z rąk wójta pana Jerzego F. Adamskiego dyplomy, nagrody książkowe oraz słowa uznania.
Następnie pani dyrektor Bożena Chorążak podziękowała gościom za obecność, całej Radzie Pedagogicznej oraz pracownikom szkoły za wkład w przygotowanie i uświetnienie uroczystości, wszystkim uczniom za udział i w ten sposób dobiegła końca oficjalna część tego uroczystego dnia.

MA