Hlavná obsah

Obchody jubileuszowe odbyły się 23 października 2016 r. Rozpoczęły się zbiórką strażackich pocztów sztandarowych z Grabówki, Niebocka, Jabłonki, Dydni, Wydrnej, Krzywego, Obarzyma, Krzemiennej, Niewistki, Temeszowa i Witryłowa  na parkingu obok Domu Ludowego.
Pododdziały zwartą kolumną maszerowały przy  akompaniamencie orkiestry dętej do miejscowego kościoła, w którym Mszę św. w intencji strażaków z Krzywego odprawił ks. prałat Adam Drewniak proboszcz parafii  Dydnia w asyście   ks prof. Stanisława Nabywańca, który wygłosił homilię.

Zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, po części religijnej, odbył się uroczysty apel.  Ważnym momentem uroczystości było odznaczenie zasłużonych strażaków. Złotymi medalami uhonorowano druhów: Marka Boconia i Edwarda Lorenca. Srebrnymi: Janusza Boka, Zygmunta Kocyłę, Mirosława Kraczkowskiego, Józefa Nabywańca, Stanisława Szajnowskiego, Józefa Toczka, Brązowymi: Lucynę Bocoń, Grzegorza Ciporę, Dorotę Szajnowską, Mariusza Kota, Waldemara Kondrackiego,  Dariusza Kota, Marcina Szajnowskiego,  Ryszarda Szajnowskiego i Janusza Wójcika. Wręczono także odznaki Strażak Wzorowy, które otrzymali: Wojciech Bok, Edward Dereń,  Bartłomiej Jodłowski,  Sebastian Kot,  Sławomir Tyczka i Bartłomiej Wójcik. Okolicznościowe grawertony z podziękowaniem Zarządu OSP Krzywe i Sołtysa otrzymała Pani Jadwiga Kraczkowska  przewodnicząca KGW Krzywe oraz Pan Tadeusz Dereń.
Podczas apelu odbyła się promocja książki „Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem 1946-2016”, Krzywe- Krosno 2016. Promocja książki miała na celu  dotarcie do potencjalnych czytelników w celu zainteresowania ich tematyką pożarniczą, a zwłaszcza  historią Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem. Autor ma nadzieję, że książka zaciekawi czytelników, którzy sami zajmą się promocją na zasadzie marketingu szeptanego.
Autor monografii Robert Ostrowski urodził się 13 kwietnia 1968 w Jasionowie jako syn Urszuli i Stanisława Ostrowskich. Szkołę podstawową ukończył w swej rodzinnej Grabownicy Starzeńskiej. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Sanoku. Ukończył Wyższą Szkołę pedagogiczną w Rzeszowie na kierunku historia oraz studia podyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole w Sanoku w zakresie informatyki. 8 kwietnia 2010 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Pracował w kilku szkołach podstawowych w regionie brzozowskim:
Brzozowie, Grabówce, Krzywem i Krzemiennej. Od 2002 roku pracuje w Zespole Szkół w Grabownicy Starzeńskiej. Swoje życie związał z Grabownicą Starzeńską, w której mieszka z żoną Małgorzatą oraz córkami Gabrysią i Martynką.
Pasją życiową Roberta Ostrowskiego  jest historia regionalna. Od 2001 roku publikuje swoje artykuły w prasie lokalnej. Napisał do tej pory siedem  książek z zakresu historii regionalnej. Pięć pierwszych książek (Oddawać cześć Bogu, służyć ojczyźnie, ratować ludzkie życie i mienie. Zarys ruchu pożarniczego w gminie Dydnia, Dydnia- Nowy Sącz 2006; 50 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzemiennej, Krzemienna- Nowy Sącz 2008;  Pod opieką Świętego Floriana. Studia z dziejów Dydni i jej Ochotniczej Straży Pożarnej, Dydnia- Krosno 2010; Grabówka. Szkice z dziejów wsi od XVI do początku XXI wieku i Ochotniczej Straży Pożarnej (1929 – 2014), Grabówka-Krosno 2014; Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem 1946-2016; Krzywe- Krosno- 2016), dotyczą ruchu pożarniczego w gminie Dydnia, natomiast dwie kolejne: Grabownica Starzeńska. Kartki z dziejów wsi, Grabownica Starzeńska- Brzozów-Rzeszów-2009,  została poświęcona jego rodzinnej wsi, natomiast  Wydrna. Wędrówki po przeszłości wsi 1468-2013, Grabownica Starzeńska – Rzeszów 2013,  została poświęcona rodzinnej wsi jego żony Małgosi. Brał i bierze udział w licznych konkursach zasięgu o ogólnopolskim.
Po przedstawieniu krótkiej biografii Robertowi Ostrowskiemu  wręczono okolicznościowy grawerton z podziękowaniem  Zarządu OSP Krzywe.
Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu: Gminy Dydnia, Starostwa  Powiatowego w Brzozowie, Firmy RBECO Profit Parycja Bylak z Rzeszowa, Firmy Elan Sp. z o.o. Sp. Komandytowa z Brzozowa, Zakładu Instalatorstwa Elektrycznego, Henryk Hadam z Dynowa, Firmy DREWKOT Dariusz Kot z Krzywego oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku z Dydni.
Serdeczne życzenia strażakom i mieszkańcom wsi złożyli: dr Piotr Uruski  poseł na Sejm RP,  Jacek Adamski członek zarządu powiatu brzozowskiego, który  w imieniu Zygmunta Błaża starosty brzozowskiego, przekazał strażakom z Krzywego list gratulacyjny oraz elektryczną pompę szlamową. List gratulacyjny komendanta powiatowego PSP w Brzozowie st. bryg. Jana Szmyda odczytał jego zastępca bryg. Marek Ziobro,  List gratulacyjny prezesa ZOP ZOSP RP dh Edwarda Rozenbajgiera  odczytał wiceprezes Jerzy F. Adamski, który także  podziękował strażakom za społeczną służbę, pełnienie niebezpiecznej misji. Na zakończenie życzenia strażakom złożył Piotr Szul przewodniczący rady gminy. Ochotnicy z Krzywego otrzymali ponadto list gratulacyjny z życzeniami od  dha Waldemara Pawlaka oraz od Witolda Lechowskiego wicewojewody podkarpackiego.
Uroczystości zakończyły się spotkaniem z władzami, podczas którego wręczono wszystkim uczestnikom monografię Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem 1946-2016, a do jej autora ustawiła się kolejka  z prośbą o wpisanie dedykacji.
Słowa uznania należą się strażakom z Krzywego, KGW Krzywe oraz pracownikom  GOKBPiW w Dydni  za organizację  uroczystości.
Spotkanie jubileuszowe, uroczysty apel został dofinansowany  ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016 oraz gminę Dydnia.

Rys historyczny OSP Krzywe

Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywem została utworzona 3 maja 1946 roku, będąc pierwszą po drugiej wojnie światowej na terenie obecnej gminy Dydnia, a także w regionie brzozowskim. Założycielem stowarzyszenia był w głównej mierze Feliks Kot, który jednocześnie począł pełnić funkcję naczelnika – od powstania do 1956 roku. Pierwszym, historycznym prezesem okazał się natomiast Kazimierz Indyk, przewodząc krzywieckim druhom w latach 1946–1954.
Początki działalności jednostki charakteryzowały się dużym zaangażowaniem organizacyjnym druhów. Przede wszystkim dokonano adaptacji niezamieszkałego budynku, zwanego powszechnie karczmą, tworząc strażnicę. W 1957 roku jednostka pozyskała motopompę M 200, a ponadto: kanister, drabinę, cztery węże tłoczne, dwa węże ssawne, pływak, towotnicę, dwie prądnice i bosak. Ważnym wydarzeniem w dziejach krzywieckiej straży było też przyjęcie statutu podczas walnego zebrania, które odbyło się 11 stycznia 1958 roku.
W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX stulecia doszło też do zmian w zarządzie krzywieckiej straży. Zważywszy na wzmianki z 1958 i 1963 roku, prezesem był Jan Toczek, zaś z 1966 roku Jan Wójcik. Schedę po pierwszym naczelniku, czyli Feliksie Kocie, objął Antoni Kopija.
Pod względem formalno-prawnym Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywem rozpoczęła swą działalność dopiero w 1963 roku,  20 lipca tegoż roku, decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Urząd Spraw Wewnętrznych w Rzeszowie, została wpisana do rejestru Stowarzyszeń i Związków. W piśmie z 2 kwietnia 1963 roku członkowie jednostki z Krzywego zostali nazwani założycielami, a byli nimi: prezes – Jan Toczek, wiceprezes – Alojzy Leszczyk, naczelnik – Antoni Kopija, zastępca naczelnika – Stanisław Szelest, członkowie – Franciszek Bok, Antoni Haduch, Jan Indyk, Kazimierz Indyk, Mieczysław Jastrzębski, Jan Jodłowski, Julian Kocyła, Tadeusz Morajko, Wawrzyniec Pająk, Stanisław Szelest i Jan Wójcik.
W 1965 roku założono w Krzywem drużynę młodzieżową składającą się z 12 osób, a także harcerską liczącą 10 osób.
Komendantem tych drużyn był Bolesław Kocyła, a członkami byli: Kazimierz Kłodowski, Zdzisław Kogut, Antoni Kot, Stanisław Kot, Teresa Jastrzębska, Jadwiga Morajko, Barbara Nabywaniec, Zofia Szelest, Teresa Śnieżek, Teresa Wolwowicz i Stanisława Wójcik.
W 1965 roku jednostka otrzymała motopompę M 400, cztery węże ssawne i pływak. 4 listopada 1966 strażacy pozyskali 16 mundurów. W 1968 roku stowarzyszenie liczyło: 17 członków czynnych, jednego popierającego, 12 członkiń drużyny kobiecej i tyleż samo członków drużyny młodzieżowej.
W 1963 roku naczelnik Antoni Kopija wystosował wniosek o wydzielenie działki pod budowę remizy, a także o udzielenie pomocy finansowej.
Po tragicznej śmierci Antoniego Kopii w 1964 roku naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem został Wawrzyniec Pająk, pełniąc tę funkcję aż do 1988 roku. Za jego kadencji rozpoczęto budowę remizy. Pomysł tego przedsięwzięcia wysunęli: kierownik miejscowej szkoły Bolesław Suchodolski wraz z Alojzym Szelestem.   Przewodniczącym komitetu budowy  został Bolesław Suchodolski, a w skład komitetu weszli ponadto: Jan Jodłowski, Jan Kot – przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Dydni, Kazimierz  Kot, Alojzy Szelest, Jan Wójcik.
W 1968 roku został wykonany kosztorys, a także projekt budynku, którego autorem był mieszkający w Zabrzu, a pochodzący z  Krzywego, inż. Władysław Bocoń.
Oddanie domu strażaka odbyło się 4 września 1977 roku.  
Bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach jednostki pożarniczej z Krzywego było otrzymanie pierwszego wozu bojowego. W 1969 roku, a więc początkiem prac budowlanych przy domu strażaka, druhowie otrzymali z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Brzozowie oplandekowany samochód ciężarowy marki FSC „Lublin” 51–Gaz. Jego kierowcą był Tadeusz Pleśniak. Wóz ten służył braci strażackiej do 1978 roku. 2 kwietnia  tegoż samego roku, OSP Krzywe otrzymało od brzozowskiej komendy samochód FSC Lublin marki „Żuk” A15 z 1969 roku.
W 1971 roku, stowarzyszenie strażackie z Krzywego pozyskało motopompę M 800 „Polonia”, a ponadto trzy węże ssawne, dwie prądownice i rozdzielacz. Okres rozkwitu w sferze materialnej posiadał przełożenie na sukcesy w wielu imprezach sportowo-pożarniczych. Szczególnie ważny okazał się 1968 rok, kiedy druhowie z Krzywego zajęli pierwsze miejsce na zawodach powiatowych. W roku następnym stanęli na najwyższym stopniu podium w rejonowych zawodach pożarniczych. Warto odnotować, iż w latach 1969–1982 pięciokrotnie wygrywali turnieje gminne (1969, 1977, 1978, 1980, 1982), a w 1985 roku zajęli trzecie miejsce. Olbrzymi sukces we współzawodnictwie w zakresie przeciwpożarowej działalności prewencyjno-propagandowej jednostka z Krzywego osiągnęła w 1977 roku, zajmując pierwsze miejsce w województwie krośnieńskim.
Stowarzyszenie strażackie z Krzywego zostało wprowadzone w nową rzeczywistość społeczno-ekonomiczną i ustrojową przez prezesa Bolesława Kota, który pełnił tę funkcję aż do 1997 roku. Naczelnikiem początkowo był Tadeusz Kot. Został on zastąpiony w 1990 roku przez Andrzeja Jastrzębskiego, piastującego to stanowisko do 2006 roku.
 Kolejnym osiągnięciem, tym razem materialnym, stało się pozyskanie 19 marca 1991 roku z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Brzozowie samochodu FS Lublin „Żuk” z 1984 roku. Był on na stanie straży w Krzywem do 2007 roku. Kierowcami samochodów pożarniczych byli: Marian Bocoń, Władysław Urban, Ryszard Kraczkowski i Stanisław Szajnowski. W 1991 roku, a dokładnie 6 kwietnia, stowarzyszenie z Krzywego pozyskało dwie motopompy M 800 (P05E z rozruchem elektrycznym i P05R z rozruchem ręcznym), a ponadto wózek wężowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż mechanikami motopomp na przestrzeni dziejów jednostki byli: Kazimierz Bieda, Jerzy Cipora, Józef Kłodowski, Ryszard Kraczkowski, Julian Kocyła, Bolesław Kot, Józef Kot, Tadeusz Kot, Wacław Szuba, Stanisław Wójcik.  
Druhowie z Krzywego, na przestrzeni swej działalności, brali udział w kursach, mających podnieść ich wiedzę i umiejętności z dziedziny pożarniczej.
Z całą pewnością jakość prowadzonych działań została podniesiona w 2006 roku, kiedy brać strażacka z Krzywego otrzymała nowy samochód pożarniczy GLM 8 Fiat „Ducato” 10  2.5 D z 1996 roku.
Początek XXI stulecia zapisał się w historii pożarnictwa gminy jako czas licznych zawodów o charakterze lokalnym. W zawodach tych druhowie OSP zwyciężyli w 2005 roku (w grupie wiekowej powyżej 40. roku życia). W tej samej kategorii wiekowej zajęli pierwsze miejsce w 2007 roku. Uczestniczyli też w organizowanych od 2002 roku halowych turniejach piłki nożnej o Puchar Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej, zwyciężając w 2005 roku. Sukcesy odnosili również w turniejach strzeleckich (karabinek TOS – 17) przeprowadzanych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych o Puchar Prezesa Zarządu Gminnego Koła LOK w Dydni. W 2004 roku na najwyższym stopniu podium stanął strzelec–strażak z Krzywego, Stanisław Bocoń. Trzy lata później, czyli w 2007 roku, krzywieccy druhowie potwierdzili ponownie swoją klasę, zwyciężając tym razem w konkurencji drużynowej. Nie sposób nie wspomnieć, iż w 2015 roku zajęli piąte miejsce w kategorii męskiej podczas zawodów – Memoriál Jozefa Džalaja – w Raslavicach na Słowacji.Druhowie z Krzywego nie poprzestawali na działalności czysto pożarniczej. Udzielali się w sferze kulturalno-wychowawczej. Brali udział w obchodach gminnych świąt państwowych, a mianowicie: Dnia Strażaka i Święta Odzyskania Niepodległości. Rozwijali swe zdolności muzyczne, należąc do gminnej orkiestry dętej w Dydni (Marek Bocoń, Józef Kłodowski, Paweł Szuba, Bartłomiej Wójcik, Janusz Wójcik). Realizowali się też w akcjach charytatywnych.
W 2002 roku Krzywe obchodziło jubileusz 450-lecia. Dopełnieniem uroczystości było nadanie tutejszej jednostce sztandaru oraz jego odznaczenie srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Sztandar został ufundowany przez mieszkańców Krzywego.
W 2012 roku dom ludowy został zmodernizowany - dobudowano nową część  (dwa pomieszczenia, świetlicę, garaż), wykonano nowe pokrycie dachowe na całości budynku, wymieniono stolarkę okienno-drzwiową, zrobiono elewację.
Na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem, liczącej 44 druhów, jest samochód GLM 8 – Fiat „Ducato” 10 2,5D z 1996 roku. Jednostka posiada ponadto dwie motopompy,  M 8/8 PO–5 z 1988 roku oraz PPS 12R Bratislava z 1973 roku oraz pompę szlamową Honda typ. WT 30 X z 2004 roku, agregat prądotwórczy GEKO z 2010,  trzy Motorole GP 360 z 2010 roku i jedna Motorola GM 360 .
Począwszy od 1994 roku aż do początku 2016 roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzywem wstąpiło 50 osób. Co istotne, wśród owej pięćdziesiątki znalazły się cztery kobiety.

S. Pytlowany

 

0
0
0
s2sdefault