Hlavná obsah

19 października 2016 w Brzozowie obchodzono uroczystości poświęcone pamięci patrona Powiatu Brzozowskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wspomniana data nie jest przypadkowa, właśnie 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy został brutalnie zamordowany.

Od 2010 roku, czyli od momentu, gdy bł. ks. Jerzy Popiełuszko został obwołany patronem powiatu brzozowskiego przyznawane są wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego”. Jak podaje regulamin nadania tytułu: „przyznaje się go osobom fizycznym, osobom prawnym, organizacjom pozarządowym oraz innym instytucjom jako zaszczytne wyróżnienie za zasługi dla rozwoju Powiatu Brzozowskiego, szczególnie w dziedzinie naukowej, społecznej, kulturalnej i sportowej”. Otrzymanie wyróżnieniawiąże się z wręczeniem laureatowi statuetki Patrona Powiatu Brzozowskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz nagrody finansowej.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona Powiatu Brzozowskiego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostały podzielone na dwie części. W pierwszej uczestniczyli uczniowie brzozowskich szkół ponadgimnazjalnych, słuchając prelekcji o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych walczących w drugiej wojnie światowej, oglądając film dokumentalny o wydarzeniach z lat osiemdziesiątych prowadzących do transformacji ustrojowej w roku 1989, zapoznając się z archiwalnymi zdjęciami upamiętniającymi księdza Jerzego, a także rywalizując w grach edukacyjnych o tematyce historycznej.  Drugą część rozpoczęła msza święta w brzozowskiej kolegiacie, a następnie podczas uroczystej gali w restauracji ALTA ogłoszono laureatów uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego”.
W tym roku tytuł „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego” otrzymali Zofia Olejko, Urszula Madej i ksiądz Stanisław Wawrzkowicz. Były proboszcz parafii w Bliznem wspierał w latach osiemdziesiątych opozycję antykomunistyczną, organizował i nadzorował budowę kościołów w Dwerniku i Bliznem, a także czynił skuteczne starania o wpisanie starej, piętnastowiecznej świątyni w Bliznem na listę zabytków UNESCO. Zofia Olejko od przeszło pięćdziesięciu lat z sukcesami kieruje zespołem obrzędowym i kapelą „Graboszczanie”. Urszula Madej, przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Haczowie działalność społeczną rozpoczęła w połowie lat osiemdziesiątych. Jej misją jest szeroko rozumiana rehabilitacja zawodowa i społeczna, wyrównywanie szans osób z upośledzeniem umysłowym, poprawa samodzielności i zaradności, a także przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie.
Do tegorocznej edycji tytułu „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego” nominowano również: Henryka Ciporę – artystę z Krzywego, Chór „Kamerton” z Haczowa, Jana Dudę – kierownika Kapeli Warzanie, Wacława Bieńczaka – przedsiębiorcę z Brzozowa.

fot. Starostwo Powiatowe w Brzozowie

0
0
0
s2sdefault