Hlavná obsah

wojna

1 września 1939 roku o godzinie 4:43 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał pierwsze strzały w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte. Chwilę później Luftwaffe niemal doszczętnie zbombardowało Wieluń. Na głowy śpiących, niczego niespodziewających się mieszkańców miasta posypały się bomby. W taki sposób rozpoczął się atak nazistowskich Niemiec na Polskę. Tak zaczęła się II wojna światowa.

Atak na Westerplatte zaczął się od ostrzału polskiej placówki przez niemiecki okręt pancerny. W ślad za nim do ataku ruszyła niemiecka piechota. Około 200 polskich żołnierzy musiało odpierać atak niemal dwudziestokrotnie silniejszych oddziałów niemieckich. Westerplatte miało bronić się przez jeden dzień. Niezwykła determinacja polskich żołnierzy sprawiła, że udało im się stawiać skuteczny opór jeszcze przez kolejny tydzień.
Niedługą chwilę po wystrzeleniu pierwszego pocisku w Westerplatte, na szpital w Wieluniu spadły pierwsze niemieckie bomby. Kolejnym celem bombowców był zabytkowy wieluński kościół parafialny. Zaczął się atak terrorystyczny na polską ludność cywilną. Na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. W wyniku bombardowania zginęło około 1000 osób, a zniszczeniu uległo 3/4 zabudowy miasta.
Był to dopiero pierwszy dzień niewyobrażalnie okrutnej, trwającej przez kolejne 6 lat wojny, w której życie straciło w sumie ponad 60-70 milionów ludzi.

Zdjęcie: polona.pl