Hlavná obsah

W dniu 8 lipca 2015 r. Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca złożył interpelację w Sejmie RP odnośnie zwalczania barszczu Sosnowskiego , rośliny bardzo niebezpiecznej występującej na terenie Naszej Gminy .

INTERPELACJA
do Ministra Środowiska w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego
Szanowny Panie Ministrze!
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która w czasach PRL została sprowadzona do Polski jako roślina paszowa. Niestety nie sprawdziła się w tej roli i w tej chwili jest chwastem trudnym do zwalczenia. Zarówno chemicznie, jak i mechanicznie. Poparzenie barszczem Sosnowskiego może doprowadzić nawet do śmierci człowieka, warto tu wspomnieć ostatnią sytuację  gdzie 1 lipca 2015 roku w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zmarła 67-letnia jeleniogórzanka, która oparzyła sobie rękę barszczem Sosnowskiego. Kobieta zmarła w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Kobieta kilkanaście dni wcześniej kosząc trawę w ogródku oparzyła sobie rękę barszczem Sosnowskiego. Oparzeniu uległo 5 procent jej ciała. Choć oparzenie nie było duże, toksyny dostały się do jej organizmu a w wyniku powikłań doprowadziły do jej śmierci.
Na terenie powiatu brzozowskiego, barszcz Sosnowskiego w największym stopniu występuję w Gminach Dydnia i Nozdrzec z uwagi na wilgotne tereny i liczne nieużytki, na których rozsiewa się ta niezwykle niebezpieczna roślina.
W Polsce zwalczanie tej niebezpiecznej rośliny prowadzone jest dotychczas przez organy samorządowe. Aby zwalczać tę roślinę, potrzebne są środki finansowe. Wszystkie dostępne środki na naszym rynku, np. herbicydy, są kosztowne, na co, niestety, samorządy gminne nie mają funduszy. Pragnę nadmienić, że sprawy związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się barszczu Sosnowskiego leżą także w kompetencjach Ministra Środowiska.
Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową, czyli podlegającą obowiązkowi zwalczania. W świetle obowiązującego prawa nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w kraju obowiązku zwalczania rośliny niekwarantannowej, a tym samym wydawania decyzji administracyjnej nakazującej zwalczanie tej rośliny. Właściciele i użytkownicy gruntów w przypadku stwierdzenia występowania barszczu Sosnowskiego we własnym zakresie muszą usuwać tę niebezpieczna roślinę aby utrzymać grunt w właściwej kulturze rolnej.
Reasumując należy podjąć takie działanie i wprowadzić takie regulacje, które pozwolą na usuwanie tej niebezpiecznej rośliny z urzędu poprzez wydawanie decyzji administracyjnych o zwalczaniu chwastu o nazwie barszcz Sosnowskiego, czy to przy wykorzystaniu środków chemicznych czy też poprzez zabiegi agrotechniczne.
W związku z powyższym chciałbym zadać Panu Ministrowi następujące pytania:
1.    Czy ministerstwo zamierza poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych wesprzeć Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) w walce z tą niezwykle niebezpieczną a od niedawna zabójczą rośliną?
2.    Dlaczego dotychczas nie zostały podjęte intensywne działania, mające na celu wyeliminowanie tej niebezpiecznej rośliny?

Z należnymi wyrazami szacunku,
Bogdan Rzońca
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

0
0
0
s2sdefault