Głównej zawartości

Dydnia

Na zdjęciu Dwór Dydnia
Na zdjęciu Dwór Dydnia


Klasycystyczny murowany dwór z cegły z pocz. XIX w. otoczony starym parkiem. Budynek wzniesiono na rzucie prostokąta. W kilku pomieszczeniach zachowały się stare parkiety o ozdobnym układzie geometrycznym.
W dawnej sieni zachowała się półkolista wnęka ścienna, prawdopodobnie ślad po kominku.
Po bokach dworu dwie stare lipy w części południowej parku kilka wiązów. Przed frontową ścianą dworu częściowo zarośnięte stawy. Został odnowiony ok. 1956r.
W pobliżu znajduje się oryginalny spichlerz z pol. XIX w. o dwóch kondygnacjach. Przyziemie murowane, piętro drewniane.

Jabłonka

Na zdjęciu Dwór Jabłonka
Na zdjęciu Dwór Jabłonka


Wśród parku krajobrazowego obfitującego we wspaniałe okazy drzew (m.in. stare dęby) stoi zabytkowy dwór. Murowany z cegły budynek został wzniesiony pod koniec XVIII w. W następnym stuleciu stanowił własność Słoneckich, Jaruntowskich i Kraińskich. Przebudowany po 1914 r.
Dwór na rzucie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem (niestety znacznie zniszczony w okresie powojennym) jest zwróconym frontem na południe. Dwutraktowy z salonem na osi od północy. Elewacja frontowa z portykiem o dwóch kondygnacjach, wspartym na czterech kolumnach. Od północy wsparty na czterech filarach balkon. Dach mansardowy z lukarnami, kryty dachówką, nad portykiem dwuspadowy. Piwnice częściowo o sklepieniu krzyżowym.
Z pięknego wystroju wewnętrznego zachowały się tylko XIX-wieczne kominki: w salonie (kamienny z 2 konsolkami) i w jednym z pokoi (narożny, ujęty w pilastry, dźwigające gzyms, powyżej nisza).
Poniżej dworu znajduje się staw.

Końskie

Na zdjęciu Dwór Końskie
Na zdjęciu Dwór Końskie


W otoczeniu XVIII - wiecznego parku z dwoma zarośniętymi stawami stoi klasycystyczny dwór. Wzniesiony z cegły i kamienia na przełomie XVIII i XIX w. niedawno odrestaurowany.
Majątek w Końskiem był w XIX w. własnością Korczyńskich i Reitzensteinów. Budynek w kształcie prostokąta, parterowy z podpiwniczeniem i elewacja frontowa wsparta na czterech filarach (zwrócony frontem ku północy) dwutraktowy. Część piwnic sklepiona kolebkowo. Front z nowszym portykiem, wspartym na 4 filarach i trójkątnym przyczółkiem. Okna powiększone w XIX w. dach czterospadowy, nad portykiem dwuspadowy.
W skład zespołu dworskiego wchodzi także murowana oficyna (wzniesiona równolegle z dworem) parterowa, częściowo podpiwniczona, z dwuspadowym dachem i szkarpami w narożnikach.

Krzemienna

Na zdjęciu Dwór Krzemienna
Na zdjęciu Dwór Krzemienna


W centrum miejscowości znajduje się XIX-wieczny dwór, własności Bobczyńskich i Dydyńskich. Przy dworze park, stawy oraz wysadzana ozdobnymi drzewami aleja.

Niebocko

We wsi na wzniesieniu zachowały się resztki najpiękniejszego w tym regionie parku, założonego w I pol. XIX stulecia. Zachował się starodrzew: wiązy, dęby, lipy. Widoczne są ślady alei i tarasów schodzących w kierunku północno-wschodnim do stawu, obecnie częściowo zarośniętego.
Szczególnie interesujący jest modrzew, sosny wejmutki i skupienie sosny czarnej.

Obarzym

Powstały w początku XIX wieku dwór był własnością Dwernickich.

Temeszów

Zachowała się do czasów obecnych zachodnia część murowanego dworu, wzniesionego w poł. XIX w. Budynek parterowy o narożnikach zdobionych boniowaniem. W otoczeniu resztki zdewastowanego parku z pocz. XIX w. z zarośniętym stawem, o którym legenda głosi, ze miał podziemne połączenie ze skałami pod pobliskim Oniaczem.

Witrłyów

Do polowy XX wieku w Witryłowie istniał dwór. Uległ on częściowemu spaleniu w 1946r. Pozostały po nim piwnice z 1828r., a także resztki parku z kasztanowo-modrzewiową aleją i kilkoma starymi dębami.

Wydrna

Na zdjęciu Dwór Wydrna
Na zdjęciu Dwór Wydrna


Murowany dwór w 1845r. z inicjatywy Edwarda Sękowskiego. Nie uległ dewastacji za czasów PRL-u i w dalszym ciągu jest w posiadaniu rodziny Sękowskich. Dwór jest parterowy, dwutraktowy, pierwotnie z pięcioma pomieszczeniami i sienią.
Ok. 1890 r. staraniem Franciszka Ksawerego Goedla dobudowano z cegły podpiwniczona cześć zachodnia. Elewacja frontowa z gankiem facjatka z balkonikiem, wspartym na 4 filarach.
W 1920r. przebudowano na potrzeby mieszkalne strych i podniesiono 4-spadowy, kryty dachówką dach z lukarnami. Wewnątrz dworu belkowane stropy, podłogi drewniane z desek dębowych ułożonych w kwadraty.
Z wyposażenia godna uwagi jest XVIII-wieczna komoda roboty kolbuszowskiej oraz 2 obrazy-pejzaże późnoklasyczne (jeden z 1837r.). Wewnątrz znajdują się też pochodzące ze zniszczonego dworu w Witryłowie: dwa XVIII-wieczne portrety Fredry i Fredrowej, a także portret w stylu biedermeierowskim zmarłej w 1855r. Tekli z Grodzickich Sękowskiej.
W latach 30. we dworze przebywał lwowski chemik technolog, prof. Kazimierz Kling (1885-1942). Ze dworu pochodziła jego matka Jadwiga Sękowska.

Gościli tu: prezydent Ignacy Mościki i pisarz Melchior Wańkowicz.

Na zdjęciu moment pożegnania prezydenta Ignacego Mościckiego
Na zdjęciu moment pożegnania prezydenta Ignacego Mościckiego


Moment pożegnania prezydenta I. Mościckiego.
Od lewej stoją: Stanisława GRODZICKA z Bzianki, niżej Ksawery DWERNICKI z Witryłowa i prof. Kazimierz KLING z Wydrnej,
obok prezydent prof. Ignacy MOŚCICKI oraz adiutant major JURGIELEWICZ,
w prawo Stanisław GRODZICKI z Bzianki, Józef OSTASZEWSKI z Klimkówki,
nad Grodzickim Lesław DYDYŃSKI z Krzemiennej, nad nim Bolesław DYDYŃSKI z Dydni,
obok w lewo Edward SĘKOWSKI z Wydrnej, nad nim Lesław KOZŁOWSKI z Lipy,
obok Kazimierz DWERNICKI z Temeszowa, Jadwiga KOZŁOWSKA z Lipy, Zofia JANISZEWSKA z Leszczawy i Nina KOZŁOWSKA z Lipy,
w trenczu wojewoda Lwowski – hr. GOŁUCHOWSKI, w lewo proboszcz z Dydni- ks Kazimierz LACH,
za prezydentem Jadwiga KLINGOWA (matka profesora).

 

0
0
0
s2sdefault