Głównej zawartości

Dużą atrakcją turystyczną są spływy kajakowe malowniczymi przełomami Sanu wśród malowniczego Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Nad rzeką znajdują się liczne miejsca biwakowe (Temeszów, Witryłów, Ulucz, Końskie, Hroszówka, Jabłonica Ruska, Krzemienna, Niewistka). Atrakcję stanowi też przeprawa promowa w Krzemiennej i wisząca kładka na Sanie, wiodąca z Witryłowa do Ulucza. Wędkarzom oprócz Sanu pełny relaks zapewniają liczne stawy w Krzemiennej i Temeszowie. Koło łowieckie "Jeleń" z Brzozowa oferuje myśliwym odstrzały dzików i jeleni w okolicach Ulucza.
Dużo atrakcji mogą też dostarczyć wyprawy piesze, rowerowe czy samochodowe np. szlakiem drewnianych świątyń lub dawnych dworów Gminy Dydnia.
Przy szkole w Dydni znajduje się nowoczesna sala gimnastyczna. W sąsiedztwie stadion. W gminie działają kluby sportowe: LZS Victoria Niebocko, ULKS Grabówka i reaktywowany LZS Zryw Dydnia. W samej Dydni miejscowy oddział LOK-u dysponuje własną strzelnicą. W sezonie oprócz tradycyjnych festynów odbywają się konkursy sołectw. W Krzemiennej zaś - festiwal piosenki turystycznej.

Szlak Architektury Drewnianej (trasa nr 1 krośnieńsko - brzozowska 134 km), na której ciągu znajdują się drewniane kościoły w Jabłonce i Obarzymie oraz plebania w Dydni.

Szlak Ikon (dydaktyczny, niebieskie znaki) wychodzi i wraca do Sanoka, na jego trasie znajduje się cerkiew w Uluczu, kładka w Witryłowie oraz świątynie w Końskiem i Krzywem.

Trasa rowerowa doliną rzeki San
Wycieczkę można zacząć w Sanoku od zwiedzania miasta, Muzeum Historycznego, Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen) lub w dowolnym miejscu poniższej trasy. Zależeć to będzie od ilości wolnego czasu, kondycji fizycznej czy też innych czynników. Długość trasy z Sanoka do Dynowa to 45 km. Droga wiedzie przez Trepczę, Międzybrodzie, Dębną, Mrzygłód, i Hłomczę. W miejscowości Dobra przejeżdżamy mostem przez San. Mając rzekę po lewej stronie wjeżdżamy w teren słabo zaludniony, ze wspaniałą przyrodą. Docieramy do Ulucza. Mijamy zarosłe roślinnością pozostałości po dawnej, ludnej miejscowości. Na wzgórzu Dębnik możemy zwiedzić najstarszą polską cerkiew. Spod cerkwi możemy przeprawić się kładką do Witryłowa, a stamtąd przez Temeszów i Krzemienną dotrzeć do głównej, wiodącej do Dynowa drogi. Możemy też ruszyć dalej prawym brzegiem. Na przestrzeni wielu kilometrów nie ma tu żadnych zabudować, a tylko przyroda i czasem wędkarze. We wsi Krzemienna przeprawę na drugą stronę umożliwia prom, a dalej w miejscowości Wara - do drogi głównej wiedzie wisząca kładka. Jednak jadąc niezmiennie dalej prawym brzegiem mijamy Wołodź, Siedliska (tu możliwość przeprawy promem do Nozdrzca) i Dąbrówkę Starzeńską. Tu możemy zwiedzić ruiny zamku Kmitów i Stadnickich. Wreszcie docieramy do mostu na Sanie w Dynowie, gdzie możemy odpocząć i zwiedzić miasto. Drogę powrotną do Sanoka odbywamy drugą stroną Sanu przez Nozdrzec, Warę docieramy do Krzemiennej, gdzie skręcamy w lewo i jadąc cały czas wzdłuż Sanu przez Temeszów, Witryłów, Łodzinę, Hłomczę. Stamtąd już znaną drogą wracamy do Sanoka.

Spływ kajakowy na trasie Sanok - Przemyśl
Dolina Sanu pomiędzy Sanokiem a Przemyślem to teren szczególny pod wieloma względami: urody krajobrazu, malowniczych przełomów, ciszy, nierzadko dzikiej jeszcze przyrody i efektownie położonych zabytków. Należy powiedzieć, że San należy do bardzo atrakcyjnych szlaków wodnych. Wielkość spadku wynosi od 287 m n.p.m. (Sanok) do 191 m n.p.m. (Przemyśl). San wije się wieloma zakolami i przełomami przez teren Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego zahaczając o miejscowości godne zatrzymania się i zwiedzenia urokliwych zabytków. Szlak wodny z Sanoka do Przemyśla liczy 113 km i najwygodniej podzielić ją na 4 dni. Dzień przyjazdu warto poświęcić na zwiedzanie Sanoka. Następnego dnia wodowanie, najlepiej na sanockich Błoniach (MOSiR). I etap - do Temeszowa to wodą ok. 30 km. Płynąc mijamy po lewej Trepczę - wieś ze starymi chałupami i wykopaliskami na wzgórzu Fajka. Dalej, w Międzybrodziu, na wysokim wzniesieniu nad Sanem stoi murowana cerkiew. Ciekawą architekturę reprezentują leżące naprzeciw siebie miejscowości: po lewej Mrzygłód (dawniej miasto) i po prawej Tyrawa Solna z drewnianą cerkwią. Kolejne cerkwie można zobaczyć w Hłomczy - na lewym i Dobrej Szlacheckiej - na prawym brzegu Sanu. W Uluczu (po prawej) znajduje się najstarsza polska cerkiew, a w okolicach Witryłowa spływ urozmaica nam przeprawa pomiędzy skałkami. Wreszcie docieramy do Temeszowa, gdzie znajdują się bardzo dogodne warunki do biwakowania. II etap Temeszów - Słonne liczy ok. 32 km. Płynąc mijamy tak atrakcyjne miejscowości jak Nozdrzec z pięknym pałacem eklektycznym, zaprojektowanym prawdopodobnie przez A. Fredrę, Dąbrówkę Starzeńską z minami zamku, urokliwy Dynów i Bachórz aż docieramy do letniska Słonne. III etap (35 km) ze Słonnego prowadzi przez Dubiecko (pałac Krasickich), Krzywczę (kościół i cerkiew) aż do Krasiczyna. Tu zwiedzamy sławny zespół parkowo-pałacowy. I wreszcie ostatni, IV etap Krasiczyn - Przemyśl (19 km) z jego wieloma niewątpliwej urody zabytkami. Należy uważać na próg wodny na Sanie w miejscowości Ostrów, nad którą górują resztki obwarowań Twierdzy "Przemyśl". Stopień ten jest bardzo niebezpieczny i pod żadnym pozorem nie wolno go przepływać. Spływy kończą się zwykle na Przemyskiej Przystani Wodnej, na lewym brzegu, poniżej mostu kolejowego. Z Przemyśla można kontynuować spływ dolnym biegiem Sanu aż do Zawichostu, gdzie rzeka ta kończy swój bieg w Wiśle. Z ważniejszych imprez kajakowych na trasie Sanok - Przemyśl można wymienić dwie. Pierwsza to Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Mariana Plebańczyka, organizowany na przełomie kwietnia imają przez Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej "Dunajec" w Krakowie (tel. 012/427-16-15), zaś drugą pod nazwą Spływ Kajakowy Sanem organizuje PTTK w Przemyślu (tel. 016/678-56-68).

 

0
0
0
s2sdefault