11 Listopada – zaproszenie

11 Listopada

Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce, Wójt Gminy Dydnia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dydni

zapraszają na obchody

NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

które odbędą się 11 listopada 2021 r. w Wydrnej.

Program uroczystości:

• 10:45 – przemarsz z placu przy Wiejskim Domu Kultury do Kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Wydrnej
  • 11:00 Msza Święta za Ojczyznę w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Wydrnej

Po mszy:

• Przemarsz pod Wiejski Dom Kultury
  • Odsłonięcie oraz poświęcenie okolicznościowej tablicy upamiętniającej zamordowaną w czasie II wojny światowej Rodzinę z Wydrnej
  • Złożenie kwiatów przez delegacje
  • Koncert Orkiestry Dętej Gminy Dydnia
  • Występy artystyczne

W dniu 11 listopada 2021 r. (czwartek) w Wydrnej odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Podczas obchodów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca rodzinę Cyparskich z Wydrnej, która została w brutalny sposób zamordowana w czasie II wojny światowej przez niemieckiego okupanta, za pomoc w ukrywaniu żołnierza polskiego podziemia.

Młode małżeństwo 29-cio letni Wojciech i 24-letnia Stefania Cyparscy oraz czwórka ich małych dzieci: 6-cio letni Alfred, 4-letnia Maria, 3-letnia Stanisława i 5-cio miesięczny Tadeusz zostali zamordowani w dniach 3-4 marca 1943 roku, a ich dom doszczętnie spalono. Za gest ludzkiej solidarności zapłacili najwyższą cenę. Zostali pozbawieni godności, wolności i prawa do życia.

Po 78 latach społeczność Gminy Dydnia chce w sposób symboliczny przywrócić godność i honor zarówno rodzinie Cyparskich jak i innym mieszkańcom gminy, których z rąk okupantów spotkała tak okrutna niesprawiedliwość. Chcemy aby pamięć o nich została trwale przywrócona, abyśmy wszyscy mogli z tej tragicznej historii wynieść ważną lekcję tego, do czego prowadzi bezrefleksyjna nienawiść, a także tego jak niezwykle cenna jest niepodległość narodu. Mamy nadzieję, że w kontekście obchodów dnia 11 listopada lekcja ta wybrzmi szczególnie mocno.