Zainwestuj
w Gminie Dydnia
Invest
in Gmina Dydnia

Czy pije ryzykownie?

Na to pytanie każdy może samodzielnie odpowiedzieć, odnosząc się do wzorów spożywania alkoholu.

Negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu jest wiele i najczęściej zależą one od ilości spożywanego alkoholu.

Picie o niskim poziomie ryzyka (umiarkowane, kontrolowane)

To spożywanie alkoholu, w niewielkich ilościach, niepowodujące ani stanów upojenia, ani szeroko rozumianych szkód zdrowotnych. Mówi się o piciu o niskim poziomie ryzyka wtedy, gdy osoby pijące nie przekraczają limitów spożywania alkoholu stanowiących granice podwyższonego ryzyka negatywnych konsekwencji zdrowotnych spożywania alkoholu. Według WHO, dawka alkoholu, co do której można przyjąć, że nie powoduje szkody dla organizmu lub też powstawanie takiej szkody jest znikome, jest to 20 gramów czystego alkoholu dla kobiet oraz 40 gramów w przypadku mężczyzn dziennie, jednak nie częściej niż pięć razy w tygodniu. Osoby pijące według tego wzorca spożywają alkohol przy różnych okazjach (uroczystościach rodzinnych) i nie jest on najważniejszym elementem tych spotkań, alkohol spożywa się dla walorów smakowych.

Picie ryzykowne

To jeszcze nie alkoholizm, ale może prowadzić do uzależnienia. Picie ryzykowne to spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach. Powoduje szkody zdrowotne, fizyczne oraz psychiczne. Osoba pijąca ryzykownie spożywa alkohol  z większą częstotliwością i  jednorazowo w dużych ilościach, a jej picie wiąże się ryzykiem np. zagrożenia dla zdrowia i otoczenia. Wzorca picia ryzykownego nie można zlekceważyć, gdyż brak zmiany zachowania czy działań profilaktycznych będzie skutkowało uzależnieniem od alkoholu.

Picie szkodliwe

Picie szkodliwe to wzór picia, który powoduje  występowanie szkód zdrowotnych, fizycznych bądź psychicznych.

Jeśli spełniasz warunki z poniższej listy to  znaczy, że pijesz ryzykownia:

 • jeśli zauważasz, że działanie alkoholu odpręża Cię, daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie czy pobudza do działania,
 •  jeśli zaczynasz poszukiwać, inicjować i organizować okazje do wypicia, pijesz łapczywie,
 • jeśli koncentrujesz się na sytuacjach związanych z piciem, oczekujesz na moment picia, celebrujesz picie i pojawia się w Tobie niepokój, gdy nie możesz się napić,
 •  jeśli pijesz alkohol pomimo zaleceń lekarskich, sugerujących konieczność powstrzymywania się od picia,
 • jeśli “urywa ci się film”,
 •  jeśli zaczynasz pić w samotności lub/i w ukryciu,
 • jeśli prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu,
 • jeśli reagujesz agresją, gdy ktoś ogranicza Ci alkohol,
 •  jeśli nie rozmawiasz na temat swojego picia, jest to dla ciebie temat tabu,
 • jeśli przysięgasz abstynencję i robisz zakłady sam/a ze sobą, by udowodnić sobie posiadanie kontroli nad piciem alkoholu,
 •  jeśli zaczynasz spożywać alkohol rano lub używasz alkoholu do usuwania przykrych skutków poprzedniego picia (klinowanie).
Skip to content