20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II


20 lat temu cały świat wstrzymał oddech. Kiedy wszyscy modlili się o zdrowie Jana Pawła II, o godz. 21.37 ogłoszono najgorsze, papież zmarł pod długiej chorobie. Co znamienne, potrafiliśmy się wówczas zjednoczyć na modlitwie, w refleksji, pogrążeni w ciszy. Było to wielkie wydarzenie. Odszedł do domu Pana Jego wierny sługa, człowiek, który łagodził konflikty, powstrzymywał wojny, przyczyniał się do odzyskania wolności, uczył szacunku, miłości, przebaczania i kochał życie. Jego pontyfikat trwający niemal 27 lat zmienił oblicze ziemi.
Takiego papieża, Polaka, świętego wspominała 2 kwietnia br. społeczność Jabłonki. Jego imię przyjęła szkoła podstawowa w 2001 r., o czym przypomniała dyrektor Zuzanna Dmitrzak podczas uroczystego apelu, upamiętniającego patrona. Uroczystości w Jabłonce rozpoczęły się od mszy św. w intencji społeczności szkolnej o orędownictwo i opiekę św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem proboszcza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej ks. Bogdana Zajdla. Ksiądz podczas homilii podkreślał, że wspominamy zwykłego, niezwykłego świętego. Szczególnie tym, którzy pamiętają Jana Pawła II choćby z ekranów telewizyjnych, udzielały się ogromne emocje, po pierwsze związane z objęciem stolicy Piotrowej przez Polaka. Był pierwszym od 455 lat papieżem niepochodzącym z Włoch. Polska była wówczas ogarnięta mrokiem komunizmu. Dla naszych rodaków miało to wtedy ogromne znaczenie. Ci, którzy mieli okazję spotkać go podczas licznych pielgrzymek czy audiencji potwierdzali, że promieniowały od niego ojcowskie ciepło i dobroć. Jak przystało na dobrego ojca, przyciągał do siebie swoją charyzmą, życzliwością, troskliwością miliony osób na całym świecie. Jego nauki, przemyślenia i słowa towarzyszą nam podczas naszej drogi życiowej również dziś, choć najmłodsi znają świętego z opowieści swoich rodziców i dziadków. Na koniec mszy po odmówieniu litanii do św. Jana Pawła II, ksiądz pobłogosławił uczestników relikwiami świętego.
Uroczystości w szkole rozpoczęły się od złożenia wiązanek przed pomnikiem patrona. W imieniu władz samorządowych wiązankę złożyła sekretarz gminy Dydnia Edyta Kuczma wraz z radnymi z Jabłonki i Dydni: Iwoną Rachwalską, Tomaszem Sokołowskim i Robertem Kulonem oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego szkoły.
Wszystkich obecnych na uroczystości w sali gimnastycznej szkoły przywitała dyrektor Zuzanna Dmitrzak, która poinformowała, że uczennica ósmej klasy Zuzanna Kulon zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie pt. “Testament dla pokoleń” zorganizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II KUL „Instytut Jana Pawła II KUL”. Polegał on na twórczym zaprezentowaniu spuścizny po papieżu Polaku, w trzech kategoriach: utwór literacki, praca plastyczna oraz multimedialna. Zuzanna jest autorką utworu literackiego, którym urzekła jurorów.
Za zaproszenie do udziału podziękowała również sekretarz gminy Edyta Kuczma, która nawiązując do wygłoszonej podczas mszy św. homilii, przytoczyła przykład wskazujący na wielkość papieża, który wybierał sobie na swoich współpracowników również oponentów, gdyż to pozwalało mu spojrzeć na różne sprawy z szerszej perspektywy i skuteczniej działać.
Następnie dyrektor zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego w wykonaniu utalentowanych uczniów i towarzyszących im nauczycieli. Justyna Kozłowska zaprezentowała zdjęcia ukazujące różne momenty z życia Jana Pawła II i przybliżyła postać świętego młodzieży szkolnej, co wywołało wzruszenie i nostalgię również u starszych widzów prezentacji. Następnie uczniowie pod kierownictwem Wojciecha Zajdla wykonali utwory wokalne i instrumentalne, poświęcone papieżowi Polakowi. Każdy na zakończenie otrzymał modlitwę do Ducha św.

233