80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego


Podczas Sesji Rady Gminy Dydnia, która odbyła się 1 sierpnia br., minutą ciszy uczczono i oddano hołd poległym Powstańcom Warszawskim w 80. rocznicę wybuchu najtragiczniejszego w nowożytnych dziejach narodu zrywu.
Wśród Powstańców była także urodzona w Niewistce mjr WP Danuta Przystasz (ur. 13 czerwca 1920 w Niewistce, zm. 3 listopada 2019 w Warszawie) – łączniczka w Kompanii Sztabowej Zgrupowania AK „Żywiciel” na Żoliborzu do 30 września 1944 r., Honorowa Obywatelka Gminy Dydnia i Miasta Sanok, odznaczona Orderem Virtuti Militari.
1 sierpnia o godz. 17.00 jednostki okręgu warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne komendy głównej AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. 63 dni walki pochłonęły szacunkowo nawet 180 tysięcy ofiar, z czego większość stanowiły ofiary cywilne. 72% budynków mieszkalnych i 90% zabytków zostało zniszczonych. Ze stolicy Polski pozostały zgliszcza. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. Zakończyła się ona kapitulacją 3 października 1944 r. Po wojnie i w okresie PRL temat Powstania był zafałszowywany, a jego uczestnicy represjonowani przez władze sowieckie.
W 2009 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia. Na pamiątkę godziny wybuchu powstania w tzw. godzinę „W” o 17.00 w całej Polsce usłyszymy dźwięk syren, a ruch w Warszawie tradycyjnie zostaje wstrzymany. Oddając hołd i cześć pamięci ofiar Powstania, zapalmy światło pamięci bohaterom.

143