85. rocznica Zbrodni Katyńskiej


13 kwietnia br. minęła 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 r. w bestialski sposób władze sowieckie zamordowały prawie 22 tys. obywateli Polski (w tym oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, elitę intelektualną i duchownych. Wyższe warstwy społeczne miały zostać zlikwidowane, by osłabić państwo polskie. Zbrodnia ta jest przykładem okrutnego ludobójstwa i obrazem degeneracji systemu komunistycznego. Wśród zamordowanych byli też mieszkańcy gminy Dydnia. Przy SP w Dydni posadzony jest dąb pamięci porucznika Bronisława Wanata urodzonego w Dydni, zaś przy byłej szkole w Obarzymie znajduje się pomnik pamięci Józefa Dwernickiego urodzonego w Temeszowie oraz aspiranta Jania Kowala urodzonego w Obarzymie. Przy Szkole Podstawowej im. ks. abpa Ignacego Tokarczuka w Końskiem posadzony jest dąb pamięci podpułkownika Władysława Węgrzyńskiego, urodzonego w Witryłowie i podpułkownika Adolfa Zygmunta Fiszera urodzonego w Zaleszczykach.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Dydni Iwona Pocałuń podczas krótkiego apelu przypomniała o wydarzeniach sprzed 85 lat i zapewniła, że wśród dzieci i młodzieży szkolnej podtrzymywana jest pamięć o bohaterach i ich tragicznych dziejach. Przy okazji świąt patriotycznych w szkołach i przy pomnikach odbywają się apele, zaś młodzież dba o godne utrzymanie pomników i dębów. Władze samorządowe na czele z wójt gminy Bożeną Chorążak, przewodniczącym rady gminy Piotrem Szulem, zastępcą wójta Rafałem Czoporem i radnymi złożyli wiązankę przy pomniku. Wiązankę i znicze złożyła również delegacja harcerzy, działająca przy szkole podstawowej. Podziękowania należą się dyrekcji szkół, nauczycielom, instruktorom, harcerzom i uczniom za pielęgnowanie pamięci o ważnych momentach dziejowych naszego narodu i kultywowanie pamięci o bohaterach.

10 kwietnia  przypadła 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Zginęli w niej: prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, kilkunastu parlamentarzystów, rzecznik praw obywatelskich, prezes IPN, prezes NBP, kilku wiceministrów, a także dowódcy wszystkich rodzajów wojsk. Wśród ofiar byli też przedstawiciele rodzin ofiar zbrodni katyńskiej i osoby zasłużone dla jej upamiętnienia. Zginęło łącznie z załogą 96 osób, które udały się do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nikt nie przeżył katastrofy.

Z kolei 14 kwietnia obchodzimy święto Chrztu Polski  – ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku, aby upamiętnić chrzest Mieszka I. To wydarzenie dało początek chrystianizacji ziem polskich i znacząco wpłynęło na losy i tożsamość narodową Polski.

Przy okazji krótkiego apelu dyrektor Iwona Pocałuń wspomniała o wszystkich tych ważnych wydarzeniach.

94