Głównej zawartości

Na zdjęciu Henryk Cipora

Najwybitniejszym przedstawicielem reprezentującym rzeźbiarstwo ludowe jest urodzony 2 października 1936 r. w Krzywem – Henryk Cipora.
Z rodzinną miejscowością związał swoje dorosłe życie. Rzeźbi od prawie pięćdziesięciu lat. Jest m.in. autorem cykli płaskorzeźb pasyjnych znajdujących się w wielu kościołach Polski południowo – wschodniej.

Henryk Cipora jest wykonawcą pięknych krucyfiksów (często o imponujących rozmiarach) w kościołach w Chałupkach Dębniańskich k. Leżajska, Hyżnem, Mchawie k. Baligrodu, Przysietnicy, Ujazdach (Wesoła), Straszydlu k. Rzeszowa oraz w kaplicach cmentarnych w Brzozowie i Domaradzu.
Także jego dziełem są figury, lichtarze, ramy ze złoceniami w świątyniach Brzozowa, Przemyśla (kościół reformatów), Jabłonki, Krzywego, Przysietnicy, Dydni, Witryłowa, Wydrnej, a nawet w kościele w podkrakowskich Goszczykach.
Wielkim sukcesem dla tego jakże skromnego człowieka było wyróżnienie w konkursie „Indywidualność Roku 2000”, organizowanym przez miesięcznik „Wiadomości Brzozowskie” i Muzeum Regionalne im. prof. Adama Fastnachta w Brzozowie. Z tej okazji otrzymał cenioną w regionie brzozowskim Statuetkę Laureata.
Kapituła tegoż konkursu w uzasadnieniu swojej decyzji odnotowała, że w dorobku artystycznym pana Henryka Cipory są „kunsztownie udekorowane organy w świątyniach w Brzozowie, Starej Wsi, Dydni, Borku Starym i Końskiem. Jest twórcą stacji Drogi Krzyżowej dla obiektów sakralnych w Końskiem, Krzywem, Golcowej – Różance oraz Wesołej – Ujazdach”.
Artysta z Krzywego jest także autorem wielu olejnych obrazów. Jeden z nich przedstawiający zabytkową drewnianą cerkiew w Uluczu delegacja Gminy Dydnia wręczyła w dniu 21 sierpnia 1999 r. wielkiemu papieżowi Janowi Pawłowi II. To historyczne wydarzenie w Castel Gandolfo uwiecznił fotograf papieski Arturo Mari.

0
0
0
s2sdefault