Dziękczynienie za tegoroczny plon w Dydni
Po 10 latach obrzęd dożynkowy wrócił do Dydni. 18 sierpnia na stadionie w Dydni odbyły się główne uroczystości związane z tegorocznym świętem plonu. Rozpoczęła je msza św. koncelebrowana w kościele pw. św. Michała Archanioła i św. Anny pod przewodnictwem proboszcza ks. Jana Dąbala, koncelebransem był proboszcz niebockiej parafii ks. Andrzej Szkoła. Proboszcz dydyńskiej parafii w swojej homilii nawiązał do tradycji i szacunku dla chleba, podkreślił, że w czasie mszy św. chleb staje się Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne. Wokół eucharystycznego chleba gromadzą się chrześcijanie, aby składać Bogu dziękczynienie. Tak też było podczas uroczystej mszy św., której towarzyszyło poświęcenie wieńców dożynkowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.
Zgodnie ze zwyczajem, kolorowy korowód dożynkowy na czele z orkiestrą dętą, delegacjami wieńcowymi kół gospodyń wiejskich oraz pozostałymi uczestnikami uroczystości, przemaszerował na plac dożynkowy.
Udział w Gminnych Dożynkach w Dydni wzięli: radny sejmiku województwa podkarpackiego Adam Śnieżek, dyrektor biura posła do parlamentu europejskiego Bogdana Rzońcy – Andrzej Wrona, asystent społeczny posła na sejm RP Bartosza Romowicza – Magdalena Korona, przewodniczący rady powiatu brzozowskiego Henryk Kozik, radna powiatu brzozowskiego Dorota Bluj, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie Zofia Cwynar, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Bogusław Surmacz, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzozowie Marek Owsiany, wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak, przewodniczący rady gminy Dydnia Piotr Szul wraz z radnymi, zastępca wójta gminy Dydnia Rafał Czopor, zastępca wójta gminy Nozdrzec Adrian Skubisz, kierownik posterunku policji w Dydni – podkomisarz Albert Adam, kierownicy jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych gminy, OSP i KGW z terenu gminy, społecznicy, przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i klubów sportowych.
Gminna Orkiestra Dęta odegrała hymn państwowy, a następnie odbyło się przekazanie chleba przez starostów dożynek – Izabelę i Jakuba Pocałuniów wójt gminy Dydnia – Bożenie Chorążak. Wójt przyjmując chleb od starostów, podziękowała za niego, zapewniając, że będzie go dzielić sprawiedliwie tak, by nikomu go nie zabrakło.
Starostowie dożynek to młodzi rolnicy, którym pasja do ziemi została przekazana od starszych pokoleń. Jakub Pocałuń ukończył studia na kierunku rolniczym, co dało mu wiedzę i umiejętności niezbędne do rozbudowy posiadanego już gospodarstwa. Na górzystym terenie zajmują się wypasem i hodowlą bydła mięsnego rasy simentaler. W gospodarstwie został uruchomiony Rolniczy Handel Detaliczny o nazwie „Real Beef-Jakub Pocałuń” w zakresie sprzedaży własnego mięsa wołowego. Państwo Pocałuniowie mają w swojej ofercie mięso wołowe wysokiej jakości. Bydło karmione jest naturalnymi paszami, które sami wytwarzają. Hobbistycznie pan Jakub zajmuje się uprawą winorośli. W 2023 roku państwo Pocałuniowie należeli do grona 15 finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku. Podczas gali, która odbyła się w lutym ubiegłego roku, wspaniale reprezentowali gminę Dydnia.
Następnie słowa uznania dla pracy rolników przekazała wójt gminy Bożena Chorążak – Wyrażam dziś wdzięczność starszym pokoleniom, które nauczyły nas ciężkiej pracy i szacunku dla niej oraz dla chleba i pielęgnują ten zwyczaj wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Życie rolników jest nierozerwalnie powiązane z rytmem przyrody i zależne od pogody. Mimo licznych przeciwności i momentami ekstremalnych warunków atmosferycznych, żniwa przyniosły upragnione plony. Z pokorą dziękujemy Bogu za to, co udało nam się zebrać. Dziękujemy gospodarzom za wytrwałość i ten szacunek dla ziemi, który żywią od pokoleń, za przywiązanie do wiary i tradycji. Cieszymy się, że żniwa szczęśliwie dobiegły końca i w naszych domach nie zabraknie chleba oraz innych plonów.
Kulminacyjnym punktem programu dożynek była prezentacja wieńców dożynkowych przez delegacje KGW. Każdy z nich kunsztownie wykonany, zachwycał swą pomysłowością, a jednocześnie nawiązywał swą formą do tradycji. Przedstawicielki KGW otrzymały symboliczny prezent od wójt i przewodniczącego rady gminy w podziękowaniu za zaangażowanie w jego przygotowania i misterne wykonanie wieńców.
Głos podczas uroczystości zabrali zaproszeni goście, życząc pracującym na roli godnych warunków pracy, sprzyjającej pogody, urodzajnych zbiorów i uznania społecznego. Okolicznościowe adresy znajdują się pod artykułem.
Do wspólnej zabawy uczestników zaprosiła kapela ludowa „Młoda Przepióreczka” w składzie: (skrzypce) Lena Stabryła, Wiktoria Adamska i Karolina Kolencio, (akordeon) Krzysztof Bielański, Dominik Sobolak, Filip Siwiecki, (wokal) Monika Krowiak, Lena Adamska, (kontrabas) Dariusz Klimowicz.
Następnie w różnych układach choreograficznych zaprezentował się zespół „Glowing Dancers”, który od niedawna działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dydni, opiekunem grupy jest Nikolina Tybor.
Swoje talenty taneczne zaprezentował także zespół „Frajda” – działający przy szkole podstawowej w Dydni pod okiem Kariny Markowskiej-Kuźniar. Zespół obecnie ćwiczy w dwóch grupach starszej i młodszej.
Przedostatnim punktem dożynek była wspólna zabawa z zespołem After Party przy takich przebojach jak: „Tylko ona jedyna”, „Bujaj się”, „Nie daj życiu się”, które mają 70-milionowe wyświetlenia na Youtube. Zespół jest zdobywcą 9 złotych płyt oraz czterech platynowych. Na swoim koncie formacja ma także diamentową płytę. Wszystkie koncerty zespołu After Party to fantastyczne show i nie inaczej było w Dydni. Rozbawiona publiczność uczestniczyła w zabawie pod gwiazdami z DJ Rafałem.
Podczas dożynek wolontariusze zbierali do puszek datki na leczenie i rehabilitację niespełna dwuletniego Olafa. Nie pozostaliśmy obojętni na prośbę o wsparcie rodziców Olafa, chętnie dzieliliśmy się dobrem i otworzyliśmy nasze serca. Olaf urodził się tylko z połową serduszka, cierpi na niedorozwój lewej komory serca, ciężkie zwężenie zastawki mitralnej, afazję aorty. Przeszedł już dwie z trzech planowanych operacji i dwa zabiegi cewnikowania serca, a także zmagał się z sepsą. Olaf wymaga długiego leczenia, dlatego zgromadzone środki przeznaczone będą na refundację leczenia, rehabilitację, sprzęt medyczny oraz lekarstwa. Olaf jest podopiecznym Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Rodzice Olafa serdecznie dziękują organizatorom oraz wszystkim ludziom dobrej woli za przychylność i datki pieniężne. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać 2 895, 21 zł, 1 euro, 2 franki szwajcarskie.
Wójt Bożena Chorążak podziękowała organizatorom tegorocznych dożynek: swojemu zastępcy Rafałowi Czoporowi za koordynowanie wszystkich działań, ks. proboszczowi Janowi Dąbalowi za wzbogacenie świętą eucharystią i głęboką liturgią słowa, dyrektor Anecie Rzeszut oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni, dyrektor SP w Dydni Iwonie Pocałuń, dyrektor przedszkola w Dydni Dorocie Bluj, kierownikowi Andrzejowi Sokołowskiemu i pracownikom ZGK, pracownikom UG, Kołu Gospodyń Wiejskich w Dydni oraz pozostałym kołom, radnym, sołtys i radzie sołeckiej wsi Dydnia, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dydni oraz strażakom z pozostałych jednostek, zaangażowanym w organizację, seniorom z klubów w Jabłonce i Temeszowie, instytucjom oraz organizacjom, a także osobom prywatnym, które wsparły Dni Gminy Dydnia, zespołom i opiekunom za przygotowanie oprawy artystycznej, a także wystawcom za uatrakcyjnienie oferty rekreacyjnej oraz tym, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania.
Impreza została dofinansowana z budżetu gminy Dydnia, swój wkład finansowy ma również Stowarzyszenie LGD – Ziemia Brzozowska oraz Bank Spółdzielczy w Dynowie.
Nam pozostaje zaprosić Państwa w przyszłym roku do celebrowania święta plonu.
Okolicznościowe adresy:
Piotr Uruski
Bartosz Romowicz
Daniel Obajtek
Teresa Kubas-Hul
Błażej Borowiec
Jacek Adamski
fot. Tomasz Adamski