Gaszenie pożarów wewnętrznych – szkolenie
19 października odbyło się szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych dla licznie przybyłych z terenu gminy i powiatu strażaków, w ramach „Uniwersytetu Samorządności”. Przeprowadzili je Dawid Nowak i Rafał Szmyd, na co dzień funkcjonariusze PSP.
Pierwsza część – teoretyczna miała miejsce w sali narad urzędu gminy w Dydni. Dotyczyła ona zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny, wskazywała na sposoby i metody poruszania się w pomieszczeniach o ograniczonej widoczności. Wymieniono rodzaje zagrożeń wynikających z powstania pożaru wewnątrz budynków i skutków zatruć.
Zwalczanie pożarów wewnętrznych wiąże się ze znacznym stopniem ryzyka. Wśród najistotniejszych zagrożeń, wymieniono dym, a obecne w nim gazy podwyższają ryzyko zachorowania na szczególne rodzaje nowotworów. Profilaktyka antyrakowa po kontakcie z substancjami chemicznymi wydzielanymi w czasie pożaru była szeroko omawianym zagadnieniem. Kolejne z wymienionych zagrożeń to wysoka temperatura i ograniczona widoczność.
Prowadzący przekazali również informacje z zakresu dynamiki rozwoju pożarów wewnętrznych. Wyjaśnili zjawiska związane z wymianą gazową i przepływami. Pouczali, jak rozpoznawać i interpretować zewnętrzne i wewnętrzne oznaki pożaru wewnętrznego oraz jak dobierać sposoby postępowania w oparciu o wynik rozpoznania. Przytoczone zostały techniki podawania prądów gaśniczych za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego.
Druga część – praktyczna odbyła się w piwnicach Domu Strażaka w Niebocku, gdzie uczestnicy już w praktyce zastosowali zdobytą wiedzę.
W pierwszej kolejności strażacy ochotnicy dokonali rozpoznania, poinformowali stanowisko kierowania o podjętym zamiarze taktycznym. Przekazali informacje o panujących warunkach, konstrukcji budynku, zapotrzebowaniu na dodatkowe siły i środki. Następnie przystąpili do znalezienia źródła zadymienia, podjęli starania, aby kontrolować wentylację i ścieżkę przepływu, w celu zabezpieczenia potencjalnych mieszkańców budynku i ograniczenia wzrostu ewentualnego pożaru.
Określili najbezpieczniejszy i najbardziej bezpośredni sposób na podanie wody do strefy zadymienia, która może być źródłem pożaru ukrytego. Po skontrolowaniu oznak pożaru i mogących wystąpić zagrożeń, ugaszono go w najbardziej bezpośredni sposób. Najważniejszy przekaz skierowany do strażaków ochotników opierał się na konieczności stosowania zabezpieczenia ich samych podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, jak i ochrony przed skutkami udziału w nich. Szkolenia podnoszące kompetencje ochotników z naszego regionu, mają ułatwić niesienie pomocy potrzebującym i podnieść poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Są też okazją do wymiany doświadczeń i integracji środowiska.
Zadanie pn. „Uniwersytet Samorządności” w Gminie Dydnia – organizacja bezpłatnych wykładów, warsztatów i zajęć praktycznych dla mieszkańców powiatu brzozowskiego” mające na celu przeprowadzenie inicjatyw edukacyjnych w ramach koncepcji „Uniwersytet Samorządności” objęte „Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025” dofinansowane ze środków budżetu województwa podkarpackiego.
119« Dzień Patrona Powiatu Brzozowskiego bł. Jerzego Popiełuszki z mocnym dydyńskim akcentem
Wycieczka najstarszych klas SP w Niebocku do Kotliny Kłodzkiej »