Zainwestuj
w Gminie Dydnia
Invest
in Gmina Dydnia

Jabłonka

Jabłonka leży w zachodniej części gminy Dydnia. Jej powierzchnia wynosi 10,89 km2, natomiast liczba mieszkańców to 1064. Sołtysem wsi jest Stanisław Pałys.

W Jabłonce funkcjonuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, której prezesem jest Stanisław Myćka, natomiast naczelnikiem Eugeniusz Sokołowski. W miejscowości działa również Koło Gospodyń Wiejskich oraz Klub Seniora.

Placówki oświaty

  • Szkoła Podstawowa w Jabłonce

Sport

  • Klub piłki nożnej ULKS „Orły” Jabłonka

Parafie

  • Parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Częstochowskiej – proboszcz ks. Bogusław Zajdel

Zarys historii

Miejscowość położona jest nad potokiem Świnka. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1468 r. We wsi, w parku obfitującym w starodrzew (m.in. dęby), opadającym tarasami ku północy, stoi zabytkowy dwór. Murowany z cegły wzniesiony pod koniec XVIII w., w następnym stuleciu stanowił własność Słoneckich, Jaruntowskich i Kraińskich. Przebudowany po 1914 r. Poniżej dworu staw. W latach trzydziestych XX w. w trakcie jednej ze swoich rozlicznych podróży po kraju we dworze gościł, na zaproszenie Antoniego Kraińskiego, znany pisarz i dziennikarz Melchior Wańkowicz. Przy głównej szosie stoi drewniany kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynia została wzniesiona w latach 1936-39 wg projektu architekta Bogdana Tretera. W trakcie I wojny światowej miejscowość została zniszczona.

Źródło: Gminny Program Opieki nad Zabytkami Gminy Dydnia na lata 2021-2024

https://dydnia.bip.gov.pl/uchwaly/uchwaly-sesja-xxxvi-2021-22-04-2021-r.html

Skip to content