Gminne obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości


11 listopada w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycyjnie odbyły się Gminne obchody Święta Niepodległości. Rozpoczęło je złożenie wiązanek i zniczy przez wójt gminy Bożenę Chorążak, zastępcę wójta Rafała Czopora, przewodniczącego rady Piotra Szula, miejscowych radnych i sołtysów przed miejscami pamięci, poświęconym bohaterom, w: Niebocku, Obarzymie, Końskiem i Wydrnej. Główne uroczystości odbyły się w Dydni przy dębie pamięci Bronisława Wanata.

Uroczysty pochód na czele z Gminną Orkiestrą Dętą i sztandarami: gminnym, OSP oraz szkół przeszedł do kościoła parafialnego w Dydni. Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył proboszcz dydyńskiej parafii ks. Jan Dąbal, zaś koncelebransami byli ks. Andrzej Szkoła – proboszcz niebockiej parafii oraz wikariusz ks. Paweł Wota.

W homilii wygłoszonej przez ks. Jana Dąbala wybrzmiała troska o przyszłość narodu polskiego. Proboszcz podkreślał, że każdy z nas odpowiada za obraz ojczyzny i ma wpływ na nią. Dobro, które czynimy w naszych środowiskach, sprawiedliwe postępowanie kształtuje ją. W naszej ojczyźnie mamy czuć się bezpiecznie, być szanowani i szczęśliwi. Jeżeli dziś możemy coś dla niej zrobić, to musimy ją przemieniać tutaj, gdzie żyjemy. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa. Za św. Pawłem wzywa, by modlić się za rządzących, podkreślając, że władza to służba sercem, troska o każdego obywatela i wyraża się w szacunku osobowym do każdego człowieka oraz uznaniu jego godności. Obowiązkiem jest zachowywać te wartości, oparte na fundamencie stwórcy, który uczynił człowieka na swój obraz i podobieństwo. Dał człowiekowi rozum – zdolność poznawania, wolność – zdolność do dokonywania wyborów, a z tym się łączy odpowiedzialność człowieka za to co wybrał i uczynił. Stwórca dał ludziom prawa: rozwoju, ewolucji, i moralne, tj. szacunek do Boga, rodziców, życia, ciała ludzkiego, własności, prawdy, małżeństwa i rodziny. W nich zawiera się tworzenie ojczyzny.

Po mszy św. uczniowie SP w Dydni zaprezentowali patriotyczny program artystyczny, czym wyrazili swój szacunek dla ojczyzny, a zaprezentowane wiersze i utwory muzyczne wywołały wzruszenie u uczestników uroczystości.

W uroczystym pochodzie uczestnicy przeszli na miejsce obchodów. Przy Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Dydni orkiestra odegrała hymn państwowy, a strażacy podnieśli flagę na maszt.

Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosiła wójt Bożena Chorążak – Dziś dziękujemy za 106 lat niepodległej Polski. Droga do wolnej i suwerennej ojczyzny nie była łatwa, gdyż okupiła ją krew naszych przodków. To w dużej mierze niemi bohaterowie umierali dla nas, czym zasłużyli sobie na oddanie im dziś hołdu. W dzień Święta Niepodległości, oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy cześć wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Niech patriotyzm będzie w nas tak żywy, jak w 1918 roku. Najlepszy przykład kolejnym pokoleniom dajemy, poprzez dbałość o miejsca pamięci. W wielu miejscowościach naszej małej Ojczyzny przy pomnikach, tablicach pamięci, grobach są wiązanki, płoną znicze i powiewają biało-czerwone flagi. Dziękuję za ten gest. Z tego miejsca wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Gminnych Obchodów Dnia Niepodległości, osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowania oraz organizację: ks. proboszczowi za piękną liturgię patriotyczną, ks. Andrzejowi Szkole za koncelebrowanie św. eucharystii, mojemu zastępcy Rafałowi Czoporowi wraz z pracownikami Urzędu Gminy. Dziękuję radnym i sołtysom z terenu gminy, dyrekcji, pracownikom i uczniom SP w Dydni, młodzieży dydyńskiej szkoły za piękny montaż słowno-muzyczny, dyrektorom oraz pracownikom jednostek oświatowych, harcerzom działającym przy szkołach, orkiestrze dętej, która nadaje uroczystościom gminnym wyjątkowy charakter, paniom za piękny, patriotyczny wystrój kościoła oraz wszystkim młodszym i starszym mieszkańcom gminy za liczny udział w uroczystości. – Na zakończenie wójt życzyła wszystkim pięknego świętowania.

Wiązanki i znicze przy dębie pamięci Bronisława Wanata złożyli: w imieniu władz gminy: wójt Bożena Chorążak, przewodniczący rady Piotr Szul, zastępca wójta Rafał Czopor, wiceprzewodniczący rady Tomasz Żaczek, radna i sołtys Dydni Gabriela Wójtowicz, a także nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów – Jacek Gałuszka, w imieniu posła na sejm RP Piotra Uruskiego delegacja uczniów SP w Dydni oraz harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, działającego przy SP w Dydni. Delegacja gminy złożyła również wiązankę i znicz przy pomniku „Poległym w Strajku Chłopskim w 1937 roku”.

Okolicznościowe adresy z okazji Święta Niepodległości przysłali:
Posłanka na sejm RP Joanna Frydrych
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul

238