Koncert „Godzinka dla Matuchny” w ramach projektu „Źródła i kręte strumyki” (film, zdjęcia)

Miniaturka wpisu Koncert „Godzinka dla Matuchny” w ramach projektu „Źródła i kręte strumyki” (film, zdjęcia)

Koncert „Godzinka dla Matuchny” oddający cześć Matce Niebieskiej, dedykowany był dla Matek, Mam, Matulek, które w życiu każdego z nas są najważniejsze. Odbył się on w kościele filialnym pw. Zwiastowania NMP w Obarzymie z okazji przypadającego 26 maja Dnia Matki. Koncert był także prośbą skierowaną do Matki Bożej, „…Matki, która wszystko rozumie…” o uzdrowienie wszystkich chorych mam, wyrażoną słowami pieśni. Wspomnieniem objęto także matki, które odeszły i z Domu Ojca Niebieskiego, zapewne, spoglądają na nas i cieszą się koncertem.
Do udziału w koncercie zaproszono szkoły podstawowe i parafie z terenu gminy Dydnia. Wykonawcami koncertu były utalentowane muzycznie uczennice prowadzone przez wspaniałych nauczycieli i opiekunów. Parafię pw. Św. Michała Archanioła i Św. Anny w Dydni reprezentowała Lena Adamska, która wykonała utwór „Wśród tylu dróg” – opiekun Agnieszka Adamska.
Szkołę Podstawową im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni reprezentowali: Michalina Klimowicz, Amelia Jodłowska, Alicja Klimowicz, Anna Siedlecka, Maria Sierotnik, Natalia Szczepek, którzy wykonali „Gdy wśród ludzi zapada ciemność (Niepokalana)” i „Matka z radością poda dłoń” opiekun Witold Pocałuń. Szkołę im. Jana Pawła II w Jabłonce reprezentowała Zuzanna Kulon. W wykonaniu Zuzi usłyszeliśmy „Panience na dobranoc” oraz „Maryjo, chcę zamieszkać z Tobą” – opiekun Joanna Kulon.
Szkołę Podstawową im. Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w Końskiem reprezentowała Zuzanna Chorążak. Zuzia wykonała utwór „Łzy matki” – opiekun Monika Seman-Chorążak.
Zespół Szkół w Niebocku reprezentowała grupa wokalna „Niebiańskie nutki” w osobach: Gabriela Mazur, Zuzanna Dmitrzak, Julia Lasek, Oliwia Tympalska, Lena Jatczyszyn, Wiktoria Sokołowska, Bianka Janusz, Kornelia Indyk. Uczennice wykonały „Wspaniała Matka” i „Lilio biała”.
Parafię pw. Św. Jana Kantego w Niebocku reprezentował zespół „Echo wiary” w składzie: Lena Bryczek, Karolina Mazur, Zuzanna Pajęcka, Lena Kopiczak, Julia Niedzielska, Iga Sabat, Alicja Hnatyk. Członkinie zespołu zaśpiewały „Z dawna Polski Tyś Królową” i „Panna Pszeniczna”. Opiekunami zespołów z Niebocka byli Jadwiga Rajtar-Żaczek i ks. Wojciech Janusz.
Był to wspaniały koncert, najpiękniejsze artystyczne wrażenia, uczta duchowa nie tylko dla mam. Transmisja z tego wydarzenia odbyła się na koncie w serwisie youtube.com Parafii Dydnia.
Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w koncercie na żywo w kościele w Obarzymie i uczestniczyli w nim poprzez transmisję online. Dziękujemy za występy uczniom i opiekunom, księdzu proboszczowi Janowi Dąbalowi za współorganizację wydarzenia, Wojciechowi Wojnarowi za obsługę techniczną koncertu, Tomaszowi Żaczkowi za dokumentację fotograficzną, Państwu Agnieszce i Zbigniewowi za udostępnienie sygnału internetowego, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Obarzymie za koordynację działań i poczęstunek dla uczestników uroczystości. Nagrody dla uczestniczek ufundowali: w ramach projektu – Gmina Dydnia, ks. Proboszcz Jan Dąbal, Państwo Grażyna i Marek Fejdaszowie.
Projekt pn. „Źródła i kręte strumyki” jest realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Obarzymie w ramach otwartego konkursu ofert Gminy Dydnia dla organizacji pozarządowych. Zakres tematyczny konkursu to organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży, propagowanie idei trzeźwego oraz zdrowego stylu życia poprzez imprezy o charakterze kulturalno-turystycznym i edukacyjno-artystycznym.
Piękno płynące z kultury, a w przypadku projektu „Źródła i kręte strumyki” ze śpiewu, jest procesem wspierania rozwoju uczniów. Wśród osób młodych zaangażowanych w kształcenie lub samokształcenie muzyczne wszelkie uzależnienia występują wielokrotnie rzadziej, niż u pozostałych osób. Realizacja projektu jest swoistą profilaktyką, terapią, prelekcją, pogadanką, programem wychowawczym, chroniącymi przed uzależnieniami. Zaangażowanie uczniów przez swoich nauczycieli do przygotowań, prób, nauki tekstów i śpiewu pieśni stało się odskocznią, odwróceniem uwagi od zachowań niebezpiecznych, gier komputerowych, czy sięgania po używki. Powyższe zadanie publiczne obejmuje także przeprowadzenie z uczniami wybranych klas siódmych ze szkół podstawowych z terenu gminy Dydnia pogadanek i warsztatów dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom i dbałości o dobrostan.
Zadanie dofinansowano przez Gminę Dydnia.
tekst: Piotr Szul
fot. Tomasz Żaczek

366