Konkurs filmowy „Opowiadamy historie”


Zachęcamy mieszkańców gminy Dydnia do udziału w konkursie filmowym „Opowiadamy historie”.

Polega on na przygotowaniu materiału filmowego – minimum 15 minut, maksimum 45 minut, zrealizowanego w dowolnej technologii i na dowolnym sprzęcie, spełniającym parametry pozwalające na umieszczenie ich i odtwarzanie w serwisie YouTube. Organizatorem konkursu jest Fundacja Ułani Króla Jana. Prace należy dostarczyć na adres organizatora do 2 czerwca 2023 r.

Uczestnik do konkursu może zgłosić jeden utwór, w każdej z dwóch kategorii: a) postacie lub wydarzenia z historii Polski z okresu od jej powstawania do 31 sierpnia 1939 roku; b) postacie lub wydarzenia z terenów należących niegdyś do historycznej ziemi przemyskiej lub ziemi sanockiej z okresu od początków polskiej państwowości do 31 sierpnia 1939 roku. Utwór może być wykonany dowolną techniką cyfrową, przy użyciu kamery wideo, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego. Mogą to być reportaże, opowiadania, inscenizacje, dokumenty, paradokumenty czy też własne swobodne wypowiedzi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 czerwca 2023 roku. W tym okresie filmy, które przeszły pozytywnie etap preselekcji, zostaną skierowane do publikacji na kanale YT Organizatora – Ostoja Tradycji – i będą oceniane przez internautów.

Do 15 lipca 2023 roku odbędzie się gala finałowa z udziałem wszystkich laureatów, podczas której zostaną nagrodzeni najlepsi twórcy. Wybrani finaliści otrzymają propozycję stałej współpracy z Fundacją Ułani Króla Jana. Regulamin konkursu jest do pobrania TUTAJ.

Ziemia dydyńska jest miejscem narodzin i działalności wielu wybitnych oraz nietuzinkowych osobistości, bohaterów, którzy zapisali chwalebne karty w dziejach regionu i narodu. Świadczą o tym liczne kapliczki, zabytkowe grobowce, tablice i miejsca pamięci. Zachęcamy do opowiedzenia historii o Waszych przodkach, sąsiadach, osobach, które zostawiły trwały ślad w historii miejscowości.

238