Obowiązek spisowy – nie czekaj!

NSP2021

Główny Urząd Statystyczny informuje i apeluje: Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz – nie czekaj do 30 września!

Masz wiele możliwości zrealizowania obowiązku spisowego. Najszybciej i najwygodniej zrobisz to przez Internet. Wypełnij formularz online na spis.gov.pl, to zajmie tylko kilka minut. Zadzwoń na numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane, odwiedź najbliższy urząd gminy i spisz się przez Internet na specjalnym stanowisku.


Pamiętaj, masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej.

W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:
– specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
– kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Odmowa z naszej strony zagrożona jest grzywną (z art. 57 ustawy o statystyce publicznej).

W przypadku, gdy zadzwoni lub przyjdzie rachmistrz spisowy nie można odmówić przekazania mu danych, uzasadniając odmowę na przykład realizacją samospisu w przyszłości.

279