Pasowanie na czytelnika w SP w Dydni


Czytaj dalej, to jedna z najwspanialszych przygód, jakie można przeżyć – Lloyd Alexander

27 października br. w Szkole Podstawowej w Dydni uczniowie klas pierwszych zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystego pasowania czytelnika poprzez przyłożenie książki do ramienia dokonała szkolna bibliotekarka – Teodora Głuszak, zaś dyrektor szkoły Iwona Pocałuń wręczyła książki i dyplomy. Uczniowie, choć dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, już poznali zasady korzystania z biblioteki, zostali do niej zapisani, zaś podczas zorganizowanej na tę okoliczność akademii, wykazali się sporą wiedzą o literaturze dla dzieci. Z entuzjazmem przyjęły gości, którzy odwiedzili szkołę z okazji pasowania na czytelników.

Dr hab. Dorota Karkut, prof. UR, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą i Edukacją Polonistyczną Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadziła dla dzieci żywiołową lekcję biblioteczną, w którą mocno zaangażowali się młodzi czytelnicy. Osoby, które czytają, zyskują przyjaciela na całe życie. Za sprawą książki poznają bogactwo słów, które mają określone znaczenie, moc, barwę i sens. Czytając, dziecko rozwija i wzbogaca własne słownictwo, rozbudza wyobraźnię. Wpływ, jaki książka wywiera na rozwój psychiczny, jest nie do przecenienia. Nazywanie przez dziecko uczuć, stanów psychicznych literackich bohaterów i ich oddziaływanie na innych, pozwala rozpoznawać je u siebie i otoczenia. Jest to kluczowa kompetencja funkcjonowania w społeczeństwie.

Za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu podziękowała dyrekcji i uczniom wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, która przyłączyła się do przesłania profesor i życzyła młodym czytelnikom radości z czytania, wyraziła nadzieję, że dzięki zaszczepionej miłości do książek wyrosną z nich wspaniali, mądrzy i wrażliwi Polacy, otwarci na drugiego człowieka i piękno otaczającego świata. Wójt podarowała bibliotece szkolnej książki ze specjalną dedykacją dla Czytelniczek i Czytelników.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród w konkursie “Maskotka biblioteki szkolnej”, w którym I miejsce zajął Stanistaw Wójcik (kl. 1a). Wyróżnienia przyznano: Weronice Wójcik (kl. 1a), Wiktorii Zarzyce (kl. 2a) i Oliwii Kot (kl. 3b).

Fot. SP w Dydni

274