Pomoc dla Ukrainy

pomoc ukrainie

Szanowni Państwo!

Apelujemy o powstrzymanie się od zawożenia darów na granicę „na własną rękę”. Powoduje to komplikacje organizacyjne dla Polskich Służb i przygranicznych samorządów. Istnieją sprawnie działające formy zorganizowanej pomocy, która jest na bieżąco koordynowana pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi instytucjami.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom dobrego serca, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Ale działajmy wspólnie, w sposób zorganizowany, aby nie powodować zbędnego chaosu i komplikacji.

Koordynatorem działań pomocowych na terenie Gminy Dydnia jest Wójt Alicja Pocałuń. Wójt jest w stałym kontakcie z przygranicznymi służbami, samorządami, szpitalami, organizacjami, które zgodnie z dynamiczną sytuacją sygnalizują jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna w danej chwili.

Osoby przybywające do Polski, tuż po przekroczeniu granicy naszego państwa, mogą udać się do punktu recepcyjnego. W tych miejscach otrzymują wszystkie potrzebne informacje dotyczące ich pobytu w Polsce, mogą się ogrzać, posilić, a także uzyskać pomoc medyczną. W punktach recepcyjnych otrzymują również informacje na temat swojego tymczasowego zakwaterowania. Z punktów recepcyjnych organizowane są transporty, które przewożą te osoby w wyznaczone miejsca pobytu.

W pomoc osobom szukającym w Polsce bezpiecznego schronienia zaangażowane są Polskie Służby Mundurowe, Medyczne, Samorządy Województw, Powiatów, Gmin i Miast, a także organizacje pozarządowe i wolontariusze. Wszystkie działania są na bieżąco koordynowane i wzajemnie uzgadniane, aby cały proces przebiegał bezpiecznie i sprawnie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Będziemy na bieżąco Państwa informować o aktualnej sytuacji i potrzebach zgłaszanych przez wymienione wyżej instytucje.

Poniżej przypominamy kilka ważnych informacji:

Jakie produkty są potrzebne?

  • Artykuły medyczne (bandaże, opatrunki, środki przeciwbólowe, koce termiczne).
  • Artykuły dla niemowląt i dzieci (mleko, pampersy, środki higieniczne i pielęgnacyjne, wózki, koce).
  • Koce, śpiwory, pościel, poduszki, kołdry, materace.
  • Artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia.
  • Środki higieniczne i pielęgnacyjne (szampony, mydła, pasty do zębów, szczoteczki)

W CHWILI OBECNEJ NIE MA ZAPOTRZEBOWANIA NA ODZIEŻ.

Gdzie możemy przekazywać produkty?

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywem (Krzywe 61), pon.-pt. w godzinach 8:00-15:00
  • Jednostki OSP (prosimy na bieżąco sprawdzać informacje na profilach w mediach społecznościowych jednostek)
  • Kosze na żywność w sklepach spożywczych i stacji Caritas w Dydni

Gdzie znajdziemy informacje o sprawdzonych zbiórkach pieniędzy oraz inne ważne informacje?

Kontakt do koordynatora zbiórek i działań pomocowych na terenie Gminy Dydnia:

+48 733 339 151 – Wójt Alicja Pocałuń.

190