Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na Pisankę i Palmę Wielkanocną podczas jarmarku
12 kwietnia na „Moim Rynku” w Dydni odbył się kolejny Jarmark wielkanocny. Tegorocznej edycji towarzyszyło podsumowanie i wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych i wystawa pokonkursowa. Do tej edycji zgłoszono 26 palm i 52 pisanki wielkanocne. 9 kwietnia jury w składzie, przewodniczący – Artur Guzik, członkowie: Jadwiga Rajtar-Żaczek i Karolina Rachwalska i wyłoniło zwycięzców.
Prace były oceniane w kilku kategoriach
W kategorii Palma Wielkanocna
Kategoria I – przedszkola i klasy 0:
1. miejsce – Miłosz Myćka
2. miejsce – Jagoda Sieńczak
3. miejsce- Kaja Kocaj
Kategoria ll – szkoły podstawowe klasy I-III:
1. miejsce – Franciszek Filip
2. miejsce – Alan Tućki
Kategoria III – szkoły podstawowe klasy IV-VI:
1. miejsce – Karolina Kolencio
2. miejsce – Jakub Gaworecki
3. miejsce -Szymon Białas
Kategoria IV – szkoły podstawowe klasy VII-VIII:
1. miejsce – Miłosz Kopiczak
Kategoria otwarta:
1. miejsce – Aneta Dmitrzak
2. miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Obarzymie
2. miejsce – Julia i Amelia Dmitrzak
3. miejsce – Cyprian Myćka
3. miejsce – Danuta Sokołowska
W kategorii Pisanka Wielkanocna
Kategoria I Przedszkola i klasy 0:
1. miejsce – Fabian Myćka
2. miejsce – Antoni Bluj
3. miejsce – Antonina Czajka
Kategoria II – szkoły podstawowe klasy I – III:
1. miejsce – Fabian Tućki
2. miejsce – Maja Krzywicka
3. miejsce – Paulina Sołkowicz
Kategoria III – szkoły podstawowe klasy IV – VI:
1. miejsce – Antoni Tybor
2. miejsce – Lena Stabryła
2. miejsce – Julia Dmitrzak
3. miejsce – Damian Kostur
3. miejsce – Paweł Kaszowski
Kategoria otwarta:
1. miejsce – Agata Bieńko
2. miejsce – Michalina, Natalia i Wojciech Bokowie
3. miejsce – Paulina Czaja
W uroczystym rozdaniu nagród udział wzięli wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak i dyrektor GOK-u Aneta Rzeszut. Gratuluję laureatom i wszystkim artystom, którzy wzięli udział w konkursie. Dziękuję za tak miły odzew na zaproszenie do udziału w nim i podtrzymywanie naszych pięknych tradycji. – podsumowała konkurs wójt Bożena Chorążak. Podziękowała też wystawcom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w jarmarku i pracownikom GOK-u za zaangażowanie w jego organizację. Na koniec złożyła serdeczne życzenia świąteczne – Wszelkiego dobra, pokoju w sercach, zdrowia oraz zgody w naszych rodzinach, społeczności i kraju.
13 kwietnia br. obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęły się od uroczystego pochodu z palmami, wykonanymi przez uczestników konkursu, harcerzy, koła gospodyń wiejskich i licznie przybyłych na uroczystości mieszkańców. Palmy zostały tuz przed liturgią poświęcone przez ks. Jana Dąbala – proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni. Palmy wielkanocne w obrzędowości kościelnej są symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. Po poświęceniu palma zyskuje szczególne właściwości, mające wzmacniać siły życiowe. Zjedzenie jagódki jałowca albo wierzbowego kotka z poświęconej palmy ma chronić przed przeziębieniem i bólem gardła. Podobnie lekkie uderzanie palmą zarówno ludzi jak i zwierzęta ma przynosić zdrowie i witalność. Fragmenty palm umieszcza się w różnych miejscach, aby zapewnić sobie szczęście w różnych aspektach życia. Przybija się je nad drzwiami domu, wtyka za obrazy z wizerunkami świętych, wbija się je do uprawianej ziemi, umieszcza w budynkach gospodarczych.
Pisanki zostaną poświęcone już w najbliższą sobotę 19 kwietnia. Część osób do barwienia jajek używa barwników pochodzenia wyłącznie naturalnego np. łupiny cebuli, kwiaty kaczeńców i fiołków, buraki, suszone kwiaty ciemnych malw, korę dębu, korę czarnej olchy. Pisanki wykonywane są różnymi technikami. Popularne i czasochłonne jest wyskrobywanie wzorów na zabarwionych wcześniej jajkach. Do głównych motywów na pisankach należą przede wszystkim kwiaty, bazie, kurczątka, zajączki, baranki i wzory haftu.
Podczas wystawy pokonkursowej na „Moim Rynku w Dydni” można było podziwiać najróżniejsze wykonania palm i pisanek od tych tradycyjnych do zupełnie nowoczesnych, będących wynikiem bogatej wyobraźni artystów. Do ich wykonania wykorzystuje się dziś dosłownie wszystko, co może mieć znaczenie dla twórcy, od ziaren kukurydzy, po materiały recyclingowe. Uczestnikom konkursu należą się wielkie gratulacje za ogrom pracy włożonej w wykonanie prac i pomysłowość. Efekt jest imponujący.






























































































Trzeci konkurs na realizacje zadania w zakresie sportu na terenie Gminy Dydnia w 2025 r. »