Strażacki Dzień Dziecka w Gminie Dydnia

zawody osp

1 czerwca świętujemy w Polsce oraz w wielu innych krajach na świecie Dzień Dziecka. To wyjątkowe święto, zawsze z radością wyczekiwane przez dzieci, zarówno te starsze, jak i te młodsze, jest świetną okazją do wspólnej, dobrej zabawy.

W Gminie Dydnia w tym roku Dzień Dziecka świętowaliśmy po strażacku. W ramach obchodów święta we wtorek (31 maja) w parku w Dydni zorganizowane zostały zawody pożarnicze dla najmłodszych, czyli przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Dydni oraz uczniów klas „0” SP w Dydni. Natomiast w środę (1 czerwca) na stadionie przy SP w Dydni odbyły się międzyszkolne zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którym towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji. Było trochę sportu, trochę rywalizacji, trochę zdobywania nowych umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale przede wszystkim mnóstwo uśmiechu, radości i świetnej zabawy.

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Dydni, którego prezesem jest Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń przy współpracy i zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Szkoły Podstawowej w Dydni, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Dydni, Ochotniczych Straży Pożarnych z Dydni, Niebocka, Jabłonki i Wydrnej, a także przy ogromnym wsparciu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.

Strażacki Dzień Dziecka odbył się w dniu 1 czerwca 2022 r. na Stadionie Sportowym w Dydni. Na to wyjątkowe widowisko złożyły się występy i pokazy zorganizowane przez uczniów i pedagogów SP w Dydni, Klub Karate Kyokushin Byakko w Dydni, mażoretki – podopieczne GOKBPiW w Dydni, a także główny punkt programu – zawody sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Dydnia.

– Dlaczego „Strażacki Dzień Dziecka”? W myśl zasady czym skorupka za młodu nasiąknie… – mówi Wójt Alicja Pocałuń – Młodych trzeba zachęcać do działania, uczyć konkretnych zadań i pokazywać jaki efekt daje współpraca różnych środowisk. W naszych jednostkach OSP widać niedobór młodych, widać odpływ młodego pokolenia, więc postanowiłam wszelkimi możliwymi sposobami zachęcać młodą generację do przyłączenia się do strażackiej braci. Dziś strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym, a ja mam nadzieję, że spośród naszej młodzieży wyrośnie nowe pokolenie strażaków ochotników i zawodowych.

Obchody Dnia Dziecka w Dydni uświetnili również Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, którzy oprócz tego, że pozwolili dzieciom obejrzeć swoje służbowe samochody oraz wyposażenie, przywieźli ze sobą również maskotkę – dużego pluszowego misia-policjanta. Dzieci traktowały misia jak gościa honorowego – ściskały i przytulały serdecznie i z radością. Na placu przy szkole były rozstawione dmuchane zjeżdżalnie, a także zorganizowane zabawy z animatorem. Rada Rodziców SP w Dydni oraz GOKBPiW w Dydni przygotowali dla dzieci poczęstunek – były kiełbaski, wata cukrowa, popcorn i inne uwielbiane przez nie smakołyki.

W zawodach sportowo-pożarniczych udział wzięło łącznie 7 drużyn MDP chłopców i dziewczyn z: Dydni, Niebocka, Jabłonki oraz Wydrnej. Zmierzyli się ze sobą w dwóch konkurencjach – pierwszą był bieg sztafetowy na 400 m natomiast drugą rozwinięcie bojowe. Do zawodów drużyny przygotowywały się wcześniej w swoich miejscowościach pod okiem strażaków OSP.

Zawody otworzyła Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń, natomiast poprowadził je Stanisław Pytlowany. Gotowość drużyn do startu w zawodach zameldował komendant gminny OSP Roman Janowicz. Komisję sędziowską stanowili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Brzozowie oraz druhowie OSP z terenu gminy Dydnia. Sędzią głównym zawodów był kpt. Maciej Białas.

Klasyfikacja generalna zawodów:

MDP DZIEWCZĄT

  1. OSP Niebocko – 971,6 pkt
  2. OSP Dydnia – 949,9 pkt
  3. OSP Jabłonka – 942,8 pkt

MDP CHŁOPCÓW

  1. OSP Dydnia – 999,2 pkt
  2. OSP Jabłonka – 979,7 pkt
  3. OSP Wydrna – 970,4 pkt
  4. OSP Niebocko – 969,1 pkt

Nagrody, gratulacje i dyplomy zwycięzcom oraz uczestnikom zawodów przekazali Poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń, Komendant Powiatowy PSP w Brzozowie st. bryg. Krzysztof Folta oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Mariusz Bieńczak. Poseł Adam Śnieżek wyróżnił uczestników dodatkowymi nagrodami – zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną, natomiast pozostali uczestnicy gadżety Sejmu RP oraz słodycze.

559