Strażackie emocje i sportowa rywalizacja – „Żelazny Jak Strażak 2026” oraz zawody oldbojów
22 sierpnia, w sobotnie popołudnie w Niewistce odbyło się wydarzenie sportowo-integracyjne skierowane do druhów ochotniczych straży pożarnych. Zawody były okazją nie tylko do sprawdzenia sprawności, siły i wytrzymałości strażaków, ale również do wspólnego spotkania, integracji mieszkańców oraz dobrej zabawy.
Organizatorem zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Niewistce, która realizowała zadanie pn. „Żelazny Jak Strażak 2026”, dofinansowane z budżetu gminy. Współorganizatorami wydarzenia były jednostki OSP Temeszów i Obarzym a także Rada Sołecka wsi Niewistka, Koło Gospodyń Wiejskich Niewistka oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dydni. Wsparcia logistycznego udzieliła OSP Niebocko, Witryłów, Grabówka i GOKBPiW w Dydni.
Jedną z części wydarzenia stanowił turniej „Żelazny Jak Strażak 2026”, w którym uczestnicy musieli wykazać się sprawnością, siłą, szybkością i wytrzymałością.
Najlepszymi zawodnikami okazali się:
1. Karol Barszczowski z OSP Wydrna
2. Mateusz Zarzyka z OSP Dydnia
3. Bartłomiej Kędzior z OSP Obarzym
4. Dawid Kmiotek z OSP Krzemienna
5. Michał Kikta z OSP Niebocko
6. Robert Rachwał z OSP Wydrna
7. Dawid Sobolak z OSP Grabówka
8. Dominik Harydczak z OSP Końskie
9. Andrzej Klimowicz z OSP Krzemienna
10. Damian Skop z OSP Niewistka
11. Robert Kondracki z OSP Wydrna
12. Piotr Wojnar z OSP Krzemienna
13. Michał Janowicz z OSP Dydnia
14. Piotr Szul z OSP Obarzym
Drugą część wydarzenia stanowiły zawody strażaków w kategorii Oldbojów – zawodników powyżej 40. roku życia. Doświadczenie, kondycja i sportowa ambicja sprawiły, że rywalizacja dostarczyła wielu emocji.
Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
1. OSP Krzywe
2. OSP Niebocko
3. OSP Niewistka
4. OSP Krzemienna
5. OSP Dydnia
6. OSP Grabówka
7. OSP Wydrna
8. OSP Witryłów/OSP Końskie
9. OSP Obarzym
Nad prawidłowym przebiegiem sportowej rywalizacji czuwali sędziowie. Sędzią głównym był druh Czesław Serafin, a wspierali go druhowie: Krzysztof Kopczyk, Marek Orłowski, Mateusz Kozłowski, Marek Majcher i Andrzej Pajęcki.
Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich druhów OSP, współorganizatorów, Rady Sołeckiej oraz pań z KGW, które zadbały o poczęstunek i miłą atmosferę.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla uczestników i mieszkańców kawę, herbatę oraz słodki poczęstunek. O zawodników zadbała również firma cateringowa, zapewniając m.in. kiełbaski i napoje.
Szczególne podziękowania należą się także firmie cukierniczej Gran -PIK Liwocz z Brzozowa, która ufundowała słodycze dla wszystkich uczestników wydarzenia.
Na zakończenie zawodów najlepszym zawodnikom wręczono puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe oraz nagrodę specjalną – czek na 500 zł ufundowany przez starostwo powiatowe w Brzozowie. Uroczystego wręczenia dokonali przedstawiciele władz i samorządu, w tym starosta brzozowski Jacek Adamski, wójt gminy Bożena Chorążak, zastępca wójta Rafał Czopor, wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Czesław Serafin, kierownik Referatu Geodezji Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Stanisław Pytlowany, dyrektor GOKBPiW Maciej Oleniacz oraz sołtys wsi Edward Skop.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy, zaangażowania i determinacji. Szczególne słowa uznania kierujemy do strażaków kategorii Oldboy, którzy pokazali, że doświadczenie i pasja do służby idą w parze ze znakomitą formą.
Po zakończeniu sportowej rywalizacji przyszedł czas na wspólną zabawę. Na najmłodszych uczestników czekały zjeżdżalnie, lody i popcorn, dzięki czemu wydarzenie stało się prawdziwym świętem integrującym strażaków, mieszkańców i całe rodziny.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji zawodów „Żelazny Jak Strażak 2026” oraz rywalizacji oldbojów. Wasze zaangażowanie pokazało, że wspólna aktywność, sport i strażacka tradycja mogą być doskonałą okazją do integracji całej lokalnej społeczności.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom! Do zobaczenia na kolejnych strażackich zawodach!
Fot. Nikolina Tybor

















9








