Szkolenie z zakresu pozyskiwania środków finansowych na działalność społeczną
24 października w urzędzie gminy odbyło się ostatnie już szkolenie w ramach koncepcji „Uniwersytet Samorządności”, pn. „Źródła finansowania działań społecznych”. Warsztat przeprowadzili Tomasz Bartnicki i Paweł Mentelski – przedstawiciele Grupy Doradczej Partner, która jest konsorcjum firm świadczących usługi konsultingowe. Mottem przewodnim spotkania był cytat: Nie musisz być bogaty, żeby zacząć, ale musisz zacząć, aby być bogaty.
Prowadzący przedstawili ogólne wytyczne dotyczące finansowania działań społecznych, zaprezentowali źródła finansowania w ramach programów operacyjnych ze środków UE oraz krajowych. Zapoznali uczestników z podstawowymi wymogami dotyczącymi wnioskodawców na przykładzie wybranych naborów. Uczestnicy poznali najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem dobrego wniosku, a także zdobyli wiedzę z zakresu obowiązków beneficjenta, dotyczącą realizacji projektu.
Prowadzący wymienili cechy wniosku, który ma największe szanse na dofinansowanie. Wskazali m.in. na aktywizację lokalnych społeczności, przyczynianie się do rozwiązania problemu lub zaspokojenia realnych potrzeb odbiorców, jasno określony cel, zaplanowane działania, mierzalne rezultaty, realne koszty realizacji oraz angażowanie różnych grup społecznych i instytucji. Należy pamiętać, że każdy wniosek przebiega w konkretnym czasie, miejscu, ma określone etapy i cel, a za poszczególne jego elementy odpowiadają konkretne osoby. Zwrócili uwagę również na fakt, że projekt powinien wynikać ze statutu organizacji i realizować zadania, które są tam zawarte.
W dalszej części szkolenia opisali proces realizacji projektu od przygotowania wniosku przez zaplanowanie budżetu i działań, ich przeprowadzenie po osiągnięcia efektów. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak skutecznie zarządzać projektem zgodnie z przyjętym harmonogramem rzeczowo-finansowym. Poznali, jakiego rodzaju ogłoszenia o dotacjach są zamieszczane na portalach, na co zwrócić uwagę, wypełniając wniosek, gdzie szukać informacji o aktualnych naborach i jakie są kryteria oceny.
Na koniec, prowadzący przekazali informacje, jak przeprowadzić ewaluację projektu, by efektywnie i skutecznie pozyskiwać kolejne środki. Polecane strony to przede wszystkim www.ngo.pl i www.kasanakulture.pl, również największe firmy na swoich stronach internetowych w zakładkach dedykowanych wsparciu organizacji pozarządowych oraz fundacji, zamieszczają aktualne nabory dla różnych podmiotów. Warto śledzić na bieżąco te informacje.

Zadanie pn. „Uniwersytet Samorządności” w Gminie Dydnia – organizacja bezpłatnych wykładów, warsztatów i zajęć praktycznych dla mieszkańców powiatu brzozowskiego” mające na celu przeprowadzenie inicjatyw edukacyjnych w ramach koncepcji „Uniwersytet Samorządności” objęte „Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025” dofinansowane ze środków budżetu województwa podkarpackiego.




« Sprzedaż sadzonek truskawek kent i rumba
Podkarpacki System Informacji Medycznej – „Umów wizytę do lekarza, bez wychodzenia z domu” »