Wywieś flagę


Już od najmłodszych lat mieszkańcy gminy Dydnia uczą się postaw patriotycznych. Koniec kwietnia jest czasem, gdy w szkołach podczas różnych zajęć uczniom przybliżane są symbole narodowe. Dzieci malują flagi, kolorują godła, przygotowują kotyliony i przyswajają wiedzę o historii Polski. W ozdobionych klasach i szkołach odbywają się uroczystości patriotyczne i apele z okazji 2 i 3 maja.

27 kwietnia uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół w Niebocku zaprosili wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń do wspólnego przygotowania symboli narodowych, była też okazja, by pochwalić się znajomością historii, wierszy i pieśni patriotycznych. Uczniowie wykazali się wiedzą o naszej gminie, doskonale jest im znany herb, nieobce są symbole narodowe. To praktyczne podejście do edukacji pozwala zapamiętać więcej, niż czytając kolejne rozdziały w podręcznikach do historii. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli dydyńskich szkół, przywiązanie i miłość do naszej małej ojczyzny jest pielęgnowane od najmłodszych lat. Potrzebujemy takich wspólnych inicjatyw, które łączą nas w poczuciu solidarności i jedności pod biało-czerwoną, nie tylko w jednostkach oświatowych.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Pamiętajmy, by wywieszać flagi na balkonach w oknach, zachowując szacunek dla niej. Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i rysunków. W czasie burzy, silnego wiatru lub śnieżycy flagę należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Zachęcamy, by wzorem lat ubiegłych wywiesić flagę i zamieścić zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.

220