Zaproszenie na Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości


Wójt Gminy Dydnia oraz Przewodniczący Rady Gminy Dydnia zapraszają na Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały niezwykły wymiar.

11 listopada po złożeniu wiązanek przed pomnikiem “Wolnej i Niepodległej” przy Domu Strażaka w Niebocku, które odbędzie się o godz. 9.50  i uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Jana Kantego o godz. 10.30, w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Niebocku o godz. 12.00 odbędą się występy zespołów pieśni i tańca ,Rudki” oraz „Kaliny”.

Obok znanego już mieszkańcom gminy zespołu „Kalina”, gościnnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Rudki”. To reprezentacyjna grupa folklorystyczna Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Została założona w 1979 roku. W obecnym  kształcie pracuje od 2011 roku. „Rudki” zrzeszają młodzież z rzeszowskich szkół średnich, oraz dzieci ze szkół podstawowych. W zespole liczącym około 150 osób pracują obecnie 4 młodzieżowe grupy taneczne, 3 grupy dziecięce, a także grupa wokalna, oraz muzyczna.

W repertuarze zespołu są opracowania muzyczne, wokalne oraz choreografie tańców regionalnych i narodowych, w tym suity z regionu: Rzeszowa, Przeworska, Lublina, Podlasia, Kaszub, Podhala, Spisza i Beskidu Śląskiego, a także polskie tańce narodowe, tj. polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Oprócz działalności koncertowej, zespół bierze udział w wielu akcjach tematycznych i charytatywnych. Ponadto uczestniczy w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych i projektach tanecznych, zdobywając uznanie widowni. „Rudki” koncertowały w: Belgii, Bułgarii, Czechach, Macedonii, Portugalii, Słowacji i na Węgrzech. Choreografami zespołu są Tomasz Rożek oraz Jakub Kogut. Przygotowaniem muzycznym, wokalnym oraz akompaniamentem zajmują się: Bogdan Janik, Mirosław Wysokiński oraz Ryszard Hołubowski.

Na zakończenie uroczystości wystąpią młodzi utalentowani tancerze z zespołu “FRAJDA” ze Szkoły Podstawowej w Dydni.

12 listopada o godz. 15.00 tuż po uroczystym przekazaniu sztandaru gminy Dydnia w sali Wiejskiego Domu Kultury w Dydni odbędzie się „Koncert polskiej muzyki patriotycznej” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza to ogromne wyróżnienie dla mieszkańców gminy i wspaniała oprawa artystyczna dla tak ważnego wydarzenia, jakim jest przekazanie poświęconego przed kilkoma tygodniami sztandaru gminy. Orkiestra nawiązuje tradycją do Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego. Swój patriotyczny repertuar prezentuje w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych.

Zaplanowane wydarzenia artystyczne odbędą się w ramach Spektaklu muzyczno-tanecznego dla dzieci młodzieży terenu Gminy Dydnia. Jest to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zachęcamy do udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach patriotyczno-kulturalnych.

Plakat do pobrania:

760