Żyć wiarą, nadzieją i miłością – przesłanie abpa Adama Szala w SP w Dydni


5 maja br. metropolita przemyski – abp Adam Szal odwiedził Szkołę Podstawową w Dydni. Była to okazja do podsumowania dekanalnego konkursu literacko-plastycznego pn. „Świadectwo człowieczeństwa i wiary rodziny Ulmów”, który odbył się pod patronatem arcybiskupa, posła na sejm Adama Śnieżka i proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni ks. Jana Dąbala. W spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz arcybiskupa ks. Jakub Kostrząb, dziekan dekanatu Grabownica ks. Julian Tarnawski oraz wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń.

Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym uczniów, którzy w montażu słowno-muzycznym przedstawili życie rodziny Ulmów z Markowej. Laureaci konkursów zaprezentowali swoje utwory zebranej na sali sportowej społeczności szkolnej i gościom. Następnie dyrektor szkoły Iwona Pocałuń przedstawiła wyniki konkursu i wspólnie z zaproszonymi gośćmi wręczyła zwycięzcom nagrody.  

Konkurs został ogłoszony na początku marca br. i jego celem było zainteresowanie uczniów historią rodziny Ulmów, upowszechnienie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej i regionalnej, kształtowanie postaw patriotycznych, rozbudzanie motywacji do samokształcenia, rozwijanie zainteresowań oraz wyobraźni i twórczego działania.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych (klasy 0-IV, V-VI i VII-VIII).

W pierwszej kategorii wiekowej należało wykonać pracę plastyczną związaną z życiem rodziny Ulmów. W drugiej i trzeciej kategorii wiekowej chętnie pisali tekst prozą (np. opowiadanie historyczne, nowela, pamiętnik, dziennik, list) lub tekst poetycki (np. hymn, elegia, ballada, piosenka, tren) zainspirowany historią rodziny Ulmów.

Konkurs skierowany był do uczniów klas 0-VIII ze szkół podstawowych położonych na terenie dekanatu grabownickiego (Dydnia i Obarzym, Grabownica Starzeńska, Grabówka i Lalin, Humniska, Jabłonka, Jurowce, Niebocko, Końskie).

Uczestnicy z 6 szkół podstawowych nadesłali 69 prac plastycznych, spośród których, komisja konkursowa w składzie: Matylda Myćka, Adam Bieleń i Tomasz Kułak wyłoniła 9 laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria klas 0-I

I miejsce – Milena Kij (kl. 0, SP Dydnia) opiekun – Małgorzata Indyk

II miejsce – Iga Pęcherek (kl. I, SP Dydnia) opiekun – Bożena Kondracka

III miejsce – Aleksandra Kmiotek (kl. I SP Dydnia) – opiekun Karina Markowska

Kategoria klas II-IV

I miejsce:

– Maria Zajdel (kl. IV SP Grabownica) opiekun – Barbara Florczak

– Julia Lasek (kl. III ZS Niebocko) opiekun – Jadwiga Rajtar-Żaczek

II miejsce:

– Julia Kraczkowska  (kl. IV, SP Dydnia) opiekun – Tomasz Kułak

– Karolina Kot (kl. IV, SP Dydnia) opiekun -Tomasz Kułak

III miejsce:

 – Maja Grudz (kl. II, SP Grabówka) opiekun – Wioletta Mazur

–  Natalia Czopor (kl. II, SP Dydnia) opiekun Ewa Kafara

W kategorii literackiej nadesłano 22 prace z 3 szkół podstawowych. Komisja w składzie: Iwona Pocałuń, Marta Rachwał, Monika Kij, Jolanta Kłodowska i Matylda Myćka przyznała 3 nagrody w kategorii poezja oraz 3 nagrody w kategorii proza:

Poezja

I miejsce – Weronika Wacek (kl. VII, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Humniskach) opiekun Bernardyna Kędra

II miejsce – Gabriel Skrabalak (kl. VIII SP Dydnia) opiekun –  Matylda Myćka

III miejsce – Kornelia Dmitrzak (kl. VII SP Dydnia) opiekun – Monika Kij

Proza

I miejsce – Diana Piegdoń (kl. VI SP Dydnia) opiekun – Monika Kij

II miejsce – Marcin Wolwowicz (kl. VII SP Dydnia) opiekun – ks. Jan Dąbal

III miejsce – Roksana Chorążak (kl. V SP Dydnia)  opiekun – Jolanta Kłodowska

Po wręczeniu nagród głos zabrał poseł Adam Śnieżek i arcybiskup Adam Szal, który pogratulował zwycięzcom, podziękował uczniom za przedstawienie i opowiedział dzieciom bajkę o sensie życia polegającym na znalezieniu trzech kluczy, będących symbolami wiary, nadziei i miłości. Na koniec zachęcił do czynnego udziału w uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów, które odbędą się 10 września br. To wydarzenie jest bezprecedensowe, gdyż akt beatyfikacyjny obejmie całą rodzinę Ulmów – rodziców Józefa i Wiktorię wraz z siedmiorgiem dzieci.  Spotkanie z hierarchą zakończyło się wspólną modlitwą. Było to duże przeżycie i ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej.  

456