17 Festiwal Folklorystyczny „Dzieci Gór i Dolin” przeszedł do historii


W niedzielę 25 czerwca br. stadion w Niebocku po raz 17. zapełnił się zespołami tanecznymi z Gruzji, Macedonii, Serbii i Słowacji i Polski podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Dzieci Gór i Dolin” Niebocko 2023. Gala finałowa rozpoczęła się od prezentacji zespołów:

Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Kalina” z Niebocka – założony w 2003 roku, działający przy Zespole Szkół w Niebocku. W skład zespołu wchodzi grupa starsza licząca 16 uczniów (Duża Kalina) i grupa młodsza licząca również 16 uczniów (Mała Kalina). Obydwie grupy prowadzi choreograf Tomasz Rożek. Opiekunkami zespołu są pani Beata Ziółkoś–Florek i Ewa Wojnicka.

Drugim zespołem był Flying Georgians z Tbilisi w Gruzji – założony w 1996 roku. Obecnie kierownikiem zespołu jest David Kikvadze, natomiast choreografem jest Kakhaber Barbakadze. Zespół ten występował na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Hiszpanii, Ukrainie, Francji, Rosji, Białorusi, Chinach, Turcji, Włoszech, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech oraz w Polsce). Gruzińscy tancerze są jedynymi mężczyznami na świecie, którzy tańczą na palcach.

Trzeci to zespół Kud Stobi z Gradska w Macedonii – podzielonych na 3 grupy: małą, średnią i dużą. Kud Stobi uczestniczył na międzynarodowych festiwalach: w Serbii, Polsce, Rumunii, Niemczech, Francji i Turcji. Kierownikiem zespołu jest Miroslav Gjorgjiev.

Czwarty zespół – Izdebczanka z Izdebek – powstał w 2009 roku, w ramach projektu „Na ludową nutę” jako szkolny reprezentacyjny zespół folklorystyczny. Po oficjalnym debiucie zespół rozpoczął swoją działalność, reprezentując szkołę, Izdebki i gminę Nozdrzec podczas uroczystości gminnych i powiatowych. Obecnie tworzą go trzy grupy uczniów od najmłodszych do najstarszych klas Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach. Prezentują tańce krośnieńskie, lasowiackie, lubelskie czy polskie tańce narodowe takie jak: krakowiak, mazur, polonez.

Piątym zespołem, który zaprezentował się  w Niebocku był  Kud Vojvoda Katic z Mladenovac w Serbii – powstał w 1896 r. i w zeszłym roku obchodził 127 lat istnienia. Kierowniczką jest Nebojsa Matejic. Członkowie zespołu dzielą się na różne sekcje folklorystyczne i muzyczne. W repertuarze Kud Vojvoda Katic jest dużo choreografii, które ilustrują ducha i tradycję Serbii.

Szósty to Detsky Folklorny Subor „Liptacik” w Ruzomberok na Słowacji – zespół założony 1 września w 2008 r. Wielokrotnie występował na największych festiwalach na Słowacji w Východnej i Likavce oraz na festiwalach w Czechach, Polsce, Francji i Rumunii. Obecnymi liderami zespołu są: opiekunowie: Michaela Apolenárová oraz Igor Littva. Muzykę folklorystyczną dla dzieci prowadzi Vladimír Struhár, a główne skrzypce gra Pavol Papúch.

Ostatni z zespołów przyjechał z Jasła, a byli to Mali Jaślanie, który powstał w 2020 r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle. Kierownikiem jest Bogusław Banaś. W styczniu 2022 r. grupa w kolędowaniu w Jastrzębi o „Diamentową kobyłkę” zdobyła III miejsce. W czerwcu 2022r. zespół brał udział w Festiwalu Dzieci Gór w Rabce.

Dzieci Gór i Dolin to to jedna z największych imprez tanecznych odbywających się w województwie podkarpackim. Od początku organizuje ją Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia dzięki wsparciu finansowemu województwa podkarpackiego, powiatu brzozowskiego, gminy Dydnia, Lasów Państwowych i prywatnych darczyńców. Patronat honorowy objęli:  poseł na Sejm RP – Piotr Uruski oraz radna sejmiku województwa podkarpackiego – Monika Brewczak.

Po prezentacji zespołów gospodarze festiwalu – zespół Kalina zaprezentował polski taniec narodowy „Polonez”. Tuż po tańcu nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Rozpoczął je wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia – Rafał Czopor.

Zaproszonych gości, zespoły i mieszkańców przywitała wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, wyrażając swoje uznanie dla organizatorów tego przedsięwzięcia, wymagającego ogromu wysiłku, zapewniła też o dalszym wspieraniu tej tanecznej imprezy, która wspaniale wpisała się w kalendarz imprez odbywających się na terenie gminy. Podziękowała za zaangażowanie i wytężoną pracę wszystkim organizacjom i instytucjom, w tym pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni, Zespołu Szkół w Niebocku, KGW w Niebocku, druhom ochotnikom OSP w Niebocku i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do kolejne edycji tego tanecznego święta a przede wszystkim promocji gminy.

Głos zabrał również prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia a jednocześnie wicestarosta brzozowski Jacek Adamski, który powitał wszystkich, podziękował za wsparcie darczyńcom i sponsorom, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć, przyłączył się do podziękowań pracownikom GOK-u i wszystkim instytucjom zaangażowanym, powitał zespoły, które przyjęły zaproszenie i pierwszy raz w Polsce prezentują swoją kulturę i tradycje. Na koniec zaprosił do wspólnej zabawy.

Pod wrażeniem imprezy, która od 17 lat odbywa się na terenie gminy byli również posłowie: Piotr Uruski i Adam Śnieżek. Pochwalili pomysł podtrzymywania kultury i tradycji przez młodych ludzi, również pochodzących z gminy Dydnia, gdyż ten festiwal jest efektem popularności i działalności od wielu lat zespołu Kalina, który reprezentuje Niebocko i gminę Dydnia w Polsce i zagranicą.  

Po zakończonych występach zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i regionalne lalki porcelanowe.

Na koniec przed publicznością wystąpiła gwiazda wieczoru zespół Stropkoviani ze Słowacji.

Grupa muzyczna Stropkoviani to młodzi, pełni energii muzycy ze wschodniej Słowacji, chętnie eksperymentujący muzycznie. Zespół ten brał udział w czesko-słowackiej edycji Mam Talent w 2016 r. Stropkoviani zawojowali muzyczną scenę swoim występem. Festiwal zakończył się zabawą taneczną z zespołem „Just Band”. Nam pozostaje zaprosić Państwa już za rok na 18. edycję Festiwalu, wyjątkową, gdyż osiągnie już pełnoletniość.  

Patronat medialny festiwalu objęli: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nasza Gmina Dydnia, Info Podkarpacie, Radio VIA, Radio Centrum, Brzozowiana, Tygodnik Sanocki, RBR.Brzozów.Info, Nowiny, Nowiny 24, Brzozowska Gazeta Powiatowa, Tv Podkarpacie, Brzozów 24, Esanok.

391