Apel do mieszkańców gminy Dydnia


W związku z trwającym okresem grzewczym wójt gminy kolejny raz apeluje do mieszkańców o:

  • zadbanie o drożność przewodu kominowego,
  • przeprowadzanie przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych
  • wietrzenie pomieszczeń
  • niezakrywanie kratek wentylacyjnych

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego przegląd kominiarski jest obowiązkowy. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, kontrolę kominów i sprawność wentylacji należy przeprowadzić raz do roku. Protokół elektroniczny jest wpisany do systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie każdy właściciel lub zarządca zgłaszał źródło ciepła (CEEB). Właściciele domów przez system mogą zamówić wizytę uprawnionego kominiarza, a także złożyć deklarację CEEB, zgłosić “kopciucha”, pobrać deklarację lub protokół z przeglądu. Zapotrzebowanie na przegląd kominiarski można zgłosić także m.in. przez sołtysa.

Tylko w ubiegły weekend, jak podaje Państwowa Straż Pożarna, w Polsce doszło do ponad 300 pożarów w budynkach mieszkalnych. Śmierć poniosło 13 osób, a drugie tyle odniosło obrażenia. Na terenie gminy strażacy również brali udział w akcjach gaszenia palącej się sadzy w przewodach kominowych.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, wójt  zwraca się z apelem o przestrzeganie bezpieczeństwa korzystania z urządzeń, które mogą emitować tlenek węgla, przeprowadzanie okresowych kontroli, sprawdzanie instalacji, pilnowanie przeglądów technicznych, odpowiednie wietrzenie pomieszczeń i zapewnienie dopływu świeżego powietrza i oraz swobodny odpływ spalin. Istotne jest także montowanie czujników, które monitorują stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu.

322