Spotkanie z kulturą wysoką w gminie Dydnia


Przełom października i listopada br. obfitował w niezwykłe wydarzenia artystyczne na terenie gminy Dydnia. Za sprawą realizacji projektu pn. „Spektakl muzyczno-taneczny dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Dydnia”, w Niebocku, Jabłonce i Dydni odbyły się koncerty z udziałem uznanych w kraju i za granicą artystów. Wydarzenie miało na celu upowszechnienie dorobku kulturowego i twórczości artystycznej, przede wszystkim zaś udostępnienie oferty kulturalnej na obszarze wiejskim. Dzieci i młodzież poprzez bezpośredni kontakt z najwyższej klasy muzykami, rozwijali wrażliwość na piękno sztuki, poznali różne instrumenty i ich brzmienie oraz mieli okazję kształtować gust muzyczny.

Organizatorzy, czyli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko, Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni, Zespół Szkół w Niebocku, Gmina Dydnia otrzymali na to zadanie dofinansowanie z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O atrakcyjności przedsięwzięcia świadczyła także różnorodność proponowanych wydarzeń kulturalnych.

Rozpoczął je koncert pt. “Św. Jan Paweł II in memoriam” w wykonaniu Sanockiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Elżbiety Przystasz w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce. Miał on miejsce w dniu, gdy Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie papieża, św. Jana Pawła II – 22 października. Z tej okazji uczestnicy wysłuchali a także zaśpiewali razem z Chórem niezwykle wzruszające utwory ku czci Matki Boskiej, św. Jana Pawła II i św. Rity.

Występ taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Rudki”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie odbył się 11 listopada br. podczas Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w hali sportowo-widowiskowej w Niebocku. Młodzież zaprezentowała się w kolorowych strojach i układach choreograficznych tańców regionalnych opracowanych przez dr. Tomasza Rożka.

Doniosłym wydarzeniem był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, która jest muzycznym ambasadorem SG w kraju i za granicą. Nawiązuje tradycją do Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego. Patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię Polski. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Natalia Zabrzeska-Borowiec (sopran), Iwona Chruślicka (sopran) oraz Stanisław Duda (baryton). Wiersze patriotyczne czytała Iwona Pocałuń – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dydni. Uczestnicy uroczystości, która odbyła się 12 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Dydni wysłuchali najpiękniejszych utworów patriotycznych, m.in. „Poloneza” „Modlitwy o wschodzie słońca”, „Ja to mam szczęście”, „Janosika” i wiele innych motywów z polskich filmów oraz wiązankę żołnierskich pieśni patriotycznych.

Zwieńczeniem projektu był „Koncert muzyki współczesnej” Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Elżbiety Przystasz – 26 listopada w GOK-u w Dydni. Orkiestrze Kameralnej  towarzyszyli soliści: Bartosz Głowacki  – akordeon, Gabriela Graboń – skrzypce i Tomasz Sowa – klarnet. Koncert poprowadziła Dorota Zubel – nauczyciel SM w Dydni i Sanoku.

Soliści to absolwenci Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, którzy występują na światowych estradach, laureaci wielu konkursów, zdobywający uznanie publiczności na arenie międzynarodowej. Swoje umiejętności szlifują na renomowanych uczelniach muzycznych w kraju. Uczestnicy koncertu wysłuchali kompozycji Richarda Galliano, Pawła Michała Korepty, Michała Spisaka, Ante Grgina i Józefa Świdra.

Realizacja projektu na terenie gminy Dydnia to ważne przedsięwzięcie zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którzy mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych z udziałem wysokiej klasy artystów w miejscu swojego zamieszkania. Drzwi do świata wielkiej kultury otwiera działalność szkoły muzycznej. Duże zainteresowanie wydarzeniem świadczy o potrzebie organizacji tego typu koncertów, dzięki czemu mieszkańcy obszarów wiejskich mogą zaznajomić się z kulturą wysoką.

121