Bal jak przed 50-ciu laty, czyli Złote i Diamentowe Gody


Na wspólną radość, na chleb powszedni, na poranne otarcie oczu w blasku słonecznym, na nieustające sobą zdziwienie, na gniew, krzywdę i przebaczenie wybieram Ciebie. K.I. Gałczyński

8 października w Domu Strażaka im. św. Floriana w Niebocku 10 par z terenu gminy Dydnia obchodziło swoje złote gody, zaś 2 pary diamentowe. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego pod przewodnictwem ks. Tomasza Węgrzyńskiego. Koncelebrował ją proboszcz Andrzej Szkoła, który w ujmującej  homilii podziękował jubilatom za pielęgnowanie ewangelickiej winnicy, trwanie w miłości – najważniejszej z wartości, położenie kamienia węgielnego pod wspólnotę, którą tworzą z dziećmi, wnukami i prawnukami. Pogratulował pięknej rocznicy i życzył błogosławieństwa Bożego na dalsze lata.  Podczas mszy św. małżonkowie odnowili przysięgę i od ks. proboszcza otrzymali pamiątkowe dyplomy.  

Następnie jubilaci wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin udali się do sali domu strażaka, gdzie zgodnie z tradycją przywitano ich chlebem i solą, a dla osłody też cukierkami. W progu czekali na nich sołtys wsi Maciej Dżoń i przewodnicząca KGW w Niebocku Elżbieta Fijałka. Wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń wspólnie z przewodniczącym rady Piotrem Szulem, kierownik USC Małgorzatą Pomykałą i sekretarz gminy Edytą Kuczmą odznaczyli przybyłe pary Medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez prezydenta RP oraz wręczyli legitymacje i upominki.

Wójt pogratulowała pięknego jubileuszu i podziękowała za stworzenie rodzin i wkład pracy w budowanie życia w naszej gminie. Wszystkim Państwu składam wyrazy uznania oraz płynące z głębi serca życzenia. Niech czas, który jest przed Państwem upływa w radości, spokoju i otoczeniu najbliższych. Jesteście Państwo symbolem tego, co w każdej rodzinie jest najcenniejsze: miłości, która trwa na przekór przemijaniu i która stanowi wzór do naśladowania dla następnych pokoleń. Wspólnie spędzonych 50 lat jest dowodem wspaniałej relacji, opartej na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu a jednocześnie odpowiedzialności i zobowiązania do bycia na dobre i na złe. Bliskość drugiego człowieka to wielki dar, ale to także odpowiedzialność i zobowiązanie, że jest się razem na dobre, ale też na złe.

Zespół „Kalina” uświetnił tę uroczystość tańcami. Uczestnicy uroczystości podziwiali polonez w wykonaniu młodych tancerzy w strojach Księstwa Warszawskiego oraz popisowy taniec żywiecki. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn.: Nowatorski spektakl Zespołu „Kalina” z Niebocka złożonego w naborze do programu Taniec 2023. W ramach tego programu zespół zaprezentował poloneza. Był toast wzniesiony lampką szampana, tort, wspólna zabawa i pamiątkowe zdjęcia, niemal jak przed 50-ciu i 60-ciu laty. Na twarzach gości malowało się wzruszenie i wspomnienia tamtego dnia, gdy mówili sobie TAK.

Pary, które świętowały złoty jubileusz małżeństwa:

Stanisława i Wacław Dmitrzakowie

Eugenia i Mieczysław Klimowiczowie

Zofia i Lesław Kotowie

Elżbieta i Józef Laskowie

Grażyna i Kazimierz Mazurowie

Halina i Edward Pierożakowie

Danuta i Stanisław Pomykałowie

Krystyna i Zygmunt Sokołowscy

Antonina i Andrzej Tworzydlakowie

Stanisława i Krzysztof Węgrzyńscy

Jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego obchodzili:

Janina i Stanisław Fejdaszowie

Józefa i Jan Wandasowie

W uroczystości udziału nie wzięła para odznaczona Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Zofia i Eugeniusz Hardulakowie oraz para obchodząca swoje diamentowe gody Zofia i Franciszek Klimowiczowie.

377