“Dzika medycyna – ziołowe przepisy Szeptuchy” – zdrowotne właściwości roślin z naszych pól


6 października w urzędzie gminy odbył się kolejny warsztat pt. “Dzika medycyna – ziołowe przepisy Szeptuchy” zrealizowany w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” objętej Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025, w bloku ekologicznym. Po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć Adama Szarego – autora publikacji “Tajemnice bieszczadzkich roślin. Wczoraj i dziś – z atlasem 634 gatunków”, pasjonata, botanika. Warsztaty te stanowiły kontynuację wrześniowych zajęć pt. “Dzika gastronomia – rośliny z naszych łąk i pól w domowej kuchni”. Przybyłych na warsztaty przywitała wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, życząc owocnych dyskusji. Podczas warsztatu uczestnicy zdobyli wiedzę nt. właściwości leczniczych roślin, miejsc ich występowania, sposobu zbierania i przetwarzania. Dowiedzieli się również o korzyściach stosowania roślin, które rosną na łąkach, w parkach i trawnikach. Na koniec prelegent uraczył wszystkich opowieściami magicznymi o rolach poszczególnych roślin w obrzędach wiejskich i religijnych. Także same uczestniczki dzieliły się swoimi doświadczeniami z zakresu przetwarzania roślin o charakterze zdrowotnym, wymieniały się przepisami na syropy, nalewki i mikstury oraz wyraziły chęć udziału w warsztatach wyjazdowych w siedzibie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wójt gminy serdecznie zaprasza na kolejne warsztaty, które odbędą się 18 października w godz. 9.00-17.00 pn. “Pasieka bez tajemnic” – a będzie to warsztat podnoszący kompetencje dot. szerokiego spectrum prawidłowego prowadzenia pasieki.

174