Jubileusz 20-lecia działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Brzozowie


4 października br. z udziałem wójt gminy Dydnia Alicji Pocałuń odbyły się uroczystości jubileuszowe 20-lecia działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Brzozowie. Tradycyjnie coroczne spotkanie brzozowskich diabetyków oraz zaproszonych gości i przedstawicieli pozostałych kół z regionu odbywa się w okresie jesiennym, a ma ono związek z przypadającym 14 listopada Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.

W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego, władze gmin powiatu brzozowskiego, parlamentarzyści, specjaliści z zakresu chorób związanych z cukrzycą i sympatycy stowarzyszenia.

Spotkania mają na celu zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest cukrzyca – choroba cywilizacyjna naszych czasów, a wg danych Międzynarodowej Ferderacji Diabetologicznej choruje na nią niemal 382 mln ludzi na całym świecie. Jubileusz był pretekstem do podsumowania dekady działalności koła, a także uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju brzozowskiego koła.

Mgr Anna Wójcik asystentka Uniwersytetu Rzeszowskiego Instytutu Nauk o Zdrowiu wygłosiła  prelekcję na temat gojenia się ran u osób dotkniętych cukrzycą, co z czasem może prowadzić do poważnych powikłań.

W części artystycznej zaprezentowały się podopieczne Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis pod kierunkiem Marioli Friedek.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń, gratulacji i podziękowań za aktywną działalność stowarzyszenia. W imieniu mieszkańców gminy wójt Alicja Pocałuń na ręce sekretarz stowarzyszenia złożyła gratulacje i podziękowania: – Gratuluję wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Z uznaniem patrzę na pracę brzozowskiego Oddziału Stowarzyszenia, które biorąc przykład i korzystając z doświadczeń Centrali, prężnie działa na rzecz lokalnej społeczności, za co jeszcze raz z głębi serca wyrażam szczerą wdzięczność. Zdrowie jest największym dobrem. Niestety, nie wszystkim jest ono dane, dlatego nieocenione są inicjatywy społeczne, które za cele stawiają sobie promocję zdrowego stylu życia oraz merytoryczne i praktyczne wsparcie osób dotkniętych chorobą.

83