Cykl inicjatyw edukacyjnych zakończony z przytupem


6 i 8 listopada odbyły się ostatnie warsztaty w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”, objętej Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025, realizowany przez Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy w bloku etnograficznym pn. „Karpackie Tańce Ludowe” .

Ostatnie warsztaty poprowadził Jarek Maszluch – tancerz, choreograf, solista zespołu, animator kultury i działacz społeczny. W latach 2006-2016 aktor Cieszyńskiego Studia Teatralnego w Cieszynie, kierownik artystyczny zespołu „Osławiany”. Działający nieprzerwanie od 1972 r. zespół ma w swoim repertuarze pieśni i tańce z pogranicza łemkowsko-bojkowskiego, a także z Zakarpacia, Huculszczyzny, Zachodniej i Centralnej Ukrainy. „Osławianie” wiele koncertują w Polsce, m.in. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Łemkowskiej Watry w Zdyni, festiwalu „Europa bez granic”, festiwalu „Wspólnota w Kulturze” oraz zagranicą. Zespół odbył tournée po Kanadzie i USA, był na Ukrainie, Słowacji, w Niemczech, Turcji, Rumunii. Brał także udział w Festiwalu Telewizyjnym “Horycwit” (Ukraina), w programach telewizyjnych (m.in. “Kawa czy herbata”, “Swojskie klimaty”), nagrał kasetę i płyty CD.

Prowadzący w części teoretycznej opowiedział o tradycjach i historii tańców karpackich, głównie bojkowskich i łemkowskich oraz elementach strojów. W Beskidzie Niskim i Bieszczadach do 1939 r. mieszkali Łemkowie i Bojkowie. Stąd pomysł, by przybliżyć elementy kultury tych dwóch grup etnicznych lokalnej społeczności. Podczas części praktycznej, uczestnicy przećwiczyli poznane kroki i układy. Uczestnictwo w tego rodzaju zajęciach, to nie tylko rozrywka, ale również sposób na stres, dobre samopoczucie, radość, relaks i równocześnie aktywna forma spędzania wolnego czasu. Instruktorki i animatorzy, którzy brali udział w warsztatach, mają możliwość włączyć do repertuaru zespołów tanecznych i grup szkolnych kroki oraz figury tańców bojkowskich i łemkowskich.

Fot. ostatniego dnia warsztatów: Amatorskie Studio Filmowe Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego.

406