Dni Gminy Dydnia


Wójt Gminy Dydnia serdecznie zaprasza na Dni Gminy Dydnia, które odbędą się w dniach 25-27 sierpnia br. pod honorowym patronatem Starosty Brzozowskiego. Zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i starszych mieszkańców gminy oraz regionu.

W programie:

  • piątek 25.08.2023 r. – Gminne Łowisko w Jabłonicy Ruskiej (dane współrzędne: 49°42’18.3″N 22°12’27.7″E)

9.00 – Dziecięce Gminne Zawody Wędkarskie

W zawodach mogą wziąć udział dzieci i młodzież od 4 do 16 lat z pełnoletnim opiekunem. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni pod nr tel. 13 4303036 do 24 sierpnia do godziny 15.00. Regulamin zawodów wędkarskich do pobrania TUTAJ

  • sobota 26.08.2023 r. boisko sportowe w Dydni

14.00 Rywalizacje sportowe i pokaz łucznictwa

15.00 Występy artystyczne grup dziecięcych z terenu gminy

19.00 Koncert zespołu “Credo”

20.30 Kino plenerowe, kultowy seans “Sami Swoi”

16.00 Niespodzianką podczas sportowych zmagań będzie mała podróż w czasie… Pojedynek rycerzy – potomków braci Piotra i Pawła z Węgier – pierwszych właścicieli Dydni; pojawią się Tatarzy którzy w dawnych wiekach ogniem i mieczem nawiedzali te okolice, ale szczęśliwie tym razem z ratunkiem przyjdzie najsłynniejszy w historii mieszkaniec Dydni – szlachcic Jacek Dydyński zwany “Jackiem nad Jackami” – niezrównany szermierz i żołnierz do wynajęcia. Wraz z bratem Przecławem staną do pojedynków z Tatarami.

W małym obozie historycznym widzowie będą mogli oglądać i przymierzać elementy rycerskiego i szlacheckiego rynsztunku, najmłodsi stoczą pojedynki na palcaty (bezpieczne szable treningowe) z braćmi Dydyńskimi, zaprezentowana będzie w końcu obsługa broni czarnoprochowej z XVII w.

Do podróży w czasie w sobotnie popołudnie zaproszą nas sanoccy pasjonaci historii z grupy SCUTUM oraz Stowarzyszenia Łucznicy Sanoka.

  • niedziela 27 sierpnia Dożynki Gminne – plac przy dworze w Jabłonce

13.45 Formowanie Korowodu na placu przy Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce

14.00 Uroczysta Msza św. połączona z poświęceniem wieńców dożynkowych

15.15 Formowanie korowodu i przemarsz na plac dożynkowy

– odegranie hymnu przez Gminną Orkiestrę Dętą

– przyjęcie chleba przez Wójt od Starostów Dożynek

– oficjalne otwarcie Dożynek

– prezentacja Wieńców Dożynkowych

– przemówienia zaproszonych gości

– występ Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca “Kalina” w ramach projektu „Spotkanie z folklorem”.

– koncert Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Grzegorza Maliwieckiego

18.30 Pokaz mody dworskiej, w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary

20.00 Występ taneczny zespołu Manzam z SP w Jabłonce

20.30 Gwiazda wieczoru – występ zespołu “Andre”

21.30 Zabawa ogrodowa

Dożynkom będzie towarzyszyć kampania edukacyjna “Bezpieczny mieszkaniec gminy Dydnia”, na stoiskach Policji, Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Wojsk Terytorialnych, Uczelni Państwowej w Sanoku, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będą przeprowadzone szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony, zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, prezentacja sprzętu wojskowego, policyjnego i pożarniczego. Przedstawiciele Lasów Państwowych zaprezentują ciekawostki gry i zagadki nie tylko dla najmłodszych – opowiedzą o zasadach bezpiecznego zachowania się w lesie. Stoiska informacyjno-promocyjne wystawią również: KRUS, ARiMR, PODR, Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego i Gmina Dydnia.

Do nabycia będzie regionalna żywność, w tym sery, pieczywo, miody oraz wytwory rękodzielnicze. Stoiska z lokalnymi potrawami zapewnią KGW. Będzie też można skorzystać z usługi gastronomicznej U Orłosia.

W godzinach 16.00 – 18.00 dzięki uprzejmości Beaty i Henryka Berendtów będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania Dworu w Jabłonce. Ponadto zaplanowano gry, zabawy, animacje dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje towarzyszące: kampania edukacyjna “Bezpieczny mieszkaniec gminy Dydnia”, gry, zabawy, animacje dla dzieci, stoiska lokalnych producentów.

Plakat do pobrania TUTAJ

1407