Dydyński akcent podczas Odpustu w Kalwarii Pacławskiej


Tradycyjnie w dniach od 11 do 15 sierpnia br. w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Jednym z głównych punktów tego wydarzenia było prawykonanie oratorium “Idźcie na cały świat…” kompozytora Domnika Lasoty. Autorem tekstu libretta jest o. Andrzej Zając. Oratorium wykonali: 60-osobowy chór, ponad 40-osobowa orkiestra i soliści. Na scenie zaprezentowali się podkarpaccy artyści, muzycy Morskiego Oddziału Orkiestry Straży Granicznej, Podkarpacka Orkiestra Kameralna, Sanocki Chór Kameralny, Chór Deo Cantamus z Tuczemp i studenci UJK w Kielcach. Solowe partie wykonali wysokiej klasy śpiewacy – Marta Boberska – solistka Opery Królewskiej w Warszawie, Andrzej Głowienka – tenor Teatro alla Scala w Mediolanie. Na scenie pojawił się również 12-letni Dominik Oleniacz – uczeń Szkoły Muzycznej w Dydni, śpiewający dyszkantem. Nad całością czuwała dr hab. Elżbieta Przystasz, prof. UJK, dyrektor Szkoły Muzycznej w Dydni. Koncertowi towarzyszyły animacje graficzne Lecha Słoty.  Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Andrzej Duda. W tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym wzięły udział również wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń oraz dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Jolanta Bieda. Wójt pogratulowała Elżbiecie Przystasz, podziękowała za zaproszenie, a wręczony w imieniu społeczności gminy bukiet był wyrazem uznania dla zaangażowania w ten piękny projekt i wzruszenia wywołanego koncertem. Artyści otrzymali owacje na stojąco. Niedzielnego wieczoru wysłuchały go tysiące pielgrzymów, którzy przybyli na odpust, zaś w TVP 3 Rzeszów można było obejrzeć jego transmisję. Funkcjonowanie szkoły muzycznej w Dydni pozwala na szlifowanie umiejętności artystycznych i przynosi piękne efekty. Z radością obserwujemy, jak utalentowani uczniowie i absolwenci SM w Dydni rozwijają skrzydła i podziwiamy ich kunszt. Gratulujemy przede wszystkim Elżbiecie Przystasz, która w mistrzowski sposób poprowadziła tak liczną orkiestrę i chór.

336