Historia Bożego Narodzenia – odkrywana wciąż na nowo


Lekcję pokory i kondycję człowieka – niezmienną od 2000 lat ukazali uczniowie szkoły podstawowej w Jabłonce podczas widowiska jasełkowego wystawionego w sali domu ludowego 21 stycznia br. Serca przybyłych przepełniało wzruszenie za sprawą przywołanej historii narodzenia Jezusa. Józef nie znalazł życzliwej osoby, która pochyliłaby się nad kobietą, która lada moment urodzi i dać jej schronienie.

Zestawienie obrazów sprzed 2000 lat i dzisiejsze zachowania ludzi, zdaje się być takie same. Pomimo rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego ludzkie serce jest zamknięte na drugiego człowieka. Zabieganie podczas świąt Bożego Narodzenia, oddala ludzi od ich istoty, którzy skupieni są na tym, by mieć, a nie na być. Uczniowie podkreślili wyjątkowy charakter tych świąt w dialogach, charakteryzacją postaci, w które się wcielili, ale przede wszystkim zdemaskowali świat pozorów i iluzji, w którym trwamy i ukazali tęsknotę za tym, co najważniejsze, miłością, uobecnioną w narodzonym Jezusie.

Pastorałki i kolędy dopełniły tego wzruszającego obrazu. Uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku… jak obecnej na przedstawieniu wójt Alicji Pocałuń, która na zakończenie zabrała głos, z trudem kryjąc wzruszenie. Po zakończonym spektaklu dyrektor szkoły Zuzanna Dmitrzak podziękowała zaangażowanym nauczycielom za wkład pracy, rodzicom za włączenie się w przygotowania i zdolnym uczniom. Ks. proboszcz Bogusław Zajdel życzył, by to piękne przesłanie, którym podzieli się uczniowie ze swoimi bliskimi, pozostało z nimi na zawsze i odmówił na zakończenie modlitwę.

147