I Gminny Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych


Taniec jest ukrytym językiem duszy – Marta Graham

17 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dydni odbył się I Gminny Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych. Organizatorami przeglądu byli: Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni, Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni oraz Uczniowski Klub Sportowy „Sokół”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Dydnia.

Uczestników przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi w Dydni Iwona Pocałuń, zaś przegląd poprowadziła koordynator wydarzenia Karina Markowska. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkurs plastyczny na „Logo dla I Gminnego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tanecznych”. Laureatką została Karolina Janowicz, uczennica klasy VI SP w Dydni.

W przeglądzie uczestniczyli uczniowie klas od 0 do 4 szkół podstawowych. Każdy z zespołów przedstawił układ taneczny do wybranego przez siebie podkładu muzycznego. Zgłoszone do konkursu grupy zaprezentowały różne układy choreograficzne do popularnych utworów muzycznych współczesnych, zagranicznych jak i starych dobrych polskich przebojów. Było bardzo dynamicznie, kolorowo za sprawą specjalnie przygotowanych strojów, które dopełniały występy. Entuzjazm roztańczonych dzieci udzielił się wszystkim zebranym w sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Dydni.

Jury w składzie: Alicja Pocałuń – wójt gminy Dydnia, Małgorzata Jamrugiewicz – kierownik ŚDS w Krzywem, Rafał Czopor – dyrektor GOKBPiW w Dydni, Martyna Dąbrowska – tancerka zespołu „Mazowsze” i Zespołu Tańca Ludowego „Sanok”, działającego przy Sanockim Domu Kultury, obecnie jego choreograf, Agnieszka Wójcik – instruktor tańca, animator, choreograf w Brzozowskim Domu Kultury; Paweł Kuliga – tancerz, choreograf, właściciel mobilnej szkoły tańca i animacji, tancerz formacji tańca towarzyskiego „Flamenco”, wysoko oceniło wszystkich występujących na deskach sceny sali widowiskowej.

Przegląd rozpoczął się od pokazu tańca towarzyskiego w wykonaniu Adama Bika i Mileny Wilk, którzy sztuki tanecznej uczą się w Studiu Tańca Towarzyskiego Gracja Krosno pod okiem trenera Andrzeja Orszulaka.  Para tańczy ze sobą od dwóch lat, zdobywa czołowe miejsca na turniejach tańca towarzyskiego zarówno na Podkarpaciu, jak i w innych województwach. W ich wykonaniu publiczność obejrzała walc wiedeński, zaś na zakończenie tańce latynoamerykańskie rumbę i jive`a.   

W przeglądzie udział wzięli:

Zespół taneczny „Frajda” ze Szkoły Podstawowej w Dydni – opiekun Karina Markowska

Zespół taneczny „Flowers”  ze Szkoły Podstawowej w Końskiem opiekun Anna Sokołowska

Zespół taneczny „Manzam” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce – opiekun Joanna Kulon

Zespół taneczny „Dzikie łabędzie” z Zespołu Szkół w Niebocku – opiekun Jadwiga Rajtar-Żaczek

Zespół taneczny „Biedronki” ze Szkoły Podstawowej w Dydni – opiekun Małgorzata Indyk

Zespół taneczny „Żabki” ze Szkoły Podstawowej w Dydni – opiekun Jolanta Kłodowska

Zespół taneczny „Szalone Żaby” ze Szkoły Podstawowej w Dydni opiekun Bożena Kondracka

Zespół taneczny „Słodziaki” ze Szkoły Podstawowej w Dydni – opiekun Karina Markowska

Zespół taneczny „Flabądź” ze Szkoły Podstawowej w Dydni – opiekun Ewa Kafara

Zespół taneczny „Rytmisie” z Samorządowego Przedszkola w Dydni – opiekun Dorota Brewczak

Zespół taneczny „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej w Dydni – opiekun Małgorzata Szajnowska

Zespół taneczny „Jagódki” ze Szkoły Podstawowej w Wydrnej – opiekun Joanna Żaczek

Zespół taneczny „Stokrotki” ze Szkoły Podstawowej w Niewistce – opiekun Katarzyna Lasek

Przegląd zespołów tanecznych podsumowała wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, która podziękowała za liczny udział dzieci w tym wdzięcznym przedsięwzięciu, opiekunom za zaangażowanie w przygotowania i pogratulowała młodym tancerzom wspaniałych występów. Każda z grup otrzymała również zaproszenie do uświetnienia wydarzeń gminnych swoimi tanecznymi popisami. – Mnóstwo radości i entuzjazm, jakie emanowały z sceny podczas tych występów, udzieliły się nam wszystkim i wprowadziły wspaniałą atmosferę. Gratuluję organizatorom pomysłu organizacji przeglądu w takiej formule, dziękuję gościom zasiadającym w jury oraz uczniom Szkoły Tańca i Akrobatyki „Gracja” w Krośnie za uświetnienie tego wydarzenia. Czekam na kolejną edycję przeglądu pod hasłem przewodnim tanecznej podróży w czasie i przestrzeni.

W imieniu jury głos zabrała również Agnieszka Wójcik, która prowadzi zespoły dziecięce i młodzieżowe tańca współczesnego oraz show dance, a jednocześnie jest sędzią w konkursach i zawodach tanecznych. Wspomniała, że wśród młodych artystów wypatrzyła prawdziwe talenty taneczne i skierowała słowa uznania dla entuzjazmu i pasji, z jakimi dzieci wystąpiły na scenie, zachęciła też, by kontynuować przygodę z tańcem.  

Na koniec wszyscy uczestnicy przeglądu wraz z opiekunami otrzymali nagrody, dyplomy i podziękowania.

168